spacer   Article Audio/Video spacer
spacer
  Play Video   Watch
2011 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony
  Play Video   Watch
2010 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony
  Play Video   Watch
2009 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony
  Play Video   Watch
2008 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony
  Play Video   Watch
2007 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony
  Play Video   Watch
2006 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony
  Play Video   Watch
2005 Bison Athletic Hall of Fame Ceremony

Bison Athletic Hall of Fame

The Bison Athletic Hall of Fame inducted its first class in 1972 and now has 251 members. Roy C. Pedersen founded the Hall and along with committee members Ed Graber and Del Johnson, is enshrined among the "Gallery of the Greats." Five teams have been inducted into the Bison Athletic Hall of Champions.

Athletes must be separated from the university for a minimum of 15 years. Athletic accomplishments and contributions to society after college are considerations for induction.


2012  
Tamara Gilmore Sather Track & Field
Lon Brew Wrestling
Penny (Ensrud) McLagan Track & Field
T.R. McDonald Football
Darci (Steere) Wash Women's Basketball
Dr. Arden M. Beachy Football/Track & Field
   
2011  
 Steve Weidner
 Men's Golf Coach
 Chuck Erickson
 Baseball
 Steve Carr
 Wrestling
 Lori (Roufs) Hanson
 Women's Basketball
 Jen Rademacher
 Women's Basketball
 Tony Satter
 Football
 Bucky Maughan  Wrestling Coach
1991 Women's Basketball Team  
   
 2010  
 Dawn (Koehn) Beil  Track & Field
 Jim and Sonja Ozbun  NDSU President, First Lady
 Julie (Sherman) Pasche  Volleyball, Track & Field
 Dennis Preboski  Football
 Charlie Stock  Football
 Matt Tracy  Football
 Teresa (Hegg) Wendland  Volleyball
 1970 Football Team  
   
  2009  
  Steve Garske   Football
  Rick Goeb   Wrestling
  Jen Miller (Hume)
  Volleyball, Basketball
  Lisa Ristau (Eckroth)   Track & Field
  Brenda Schultz   Volleyball
  Becky Schulze   Volleyball
  Dan Wilberscheid   Basketball
  1969 Football Team  
   
  2008  
  Jody Buck (Stefonowicz)   Basketball, Cross Country
  Ted Hall Jr.   Football
  Todd Johnson   Track & Field
  Paul Lenz   Football
  Amy Ruley   Women's Basketball Coach
  David Ryles   Basketball
  Nadine Schmidt   Basketball
  1968 Football Team  
   
  2007  
  Jenifer Barber (Odette)   Volleyball 
  Jill DeVries   Basketball, Track & Field
  Dennis Gilbertson   Contributor
  Pat Johannes   Wrestling 
  Ervin E. Kaiser   Coach, Administrator 
  Len Kretchman   Football 
  Dr. Julie Shorter (Downing)   Track & Field, Cross Country
  Chris Simdorn   Football 
   

2006

Edie Boyer Basketball, Track & Field
Cliff Carmody Football
Doug Hanson Track & Field, Cross Country
Sam Kucenic Wrestling
Doug Lloyd Football
Dana Patsie (Retten) Basketball
Bev Weiman (Owen) Track & Field, Cross Country
   
2005  
Dale Beling Contributor
John Bodine Track & Field
Phil Hansen Football
Brady Lipp Basketball
Shelley Oistad (Rice) Basketball
Amy Quist (Raymond) Volleyball
1965 Football Team  
   

2004

Mike Stratton

Football

Lora Jean Schloss (Bodin)

Track & Field

Paul W. Nielsen

Football

Pat Smykowski (Jacobson)

Basketball

Kristi Kremer (Clarkowski)

Basketball

Joe Regnier

Basketball

   

2003

Yorrick “Snuffy” Byers

Football

Tyrone Braxton

Football

Mike Favor

Football

John Morgan

Wrestling

Janet Cobbs (Mulholland)

Volleyball

Lisa Stamp (Thomas)

Basketball

   

2002

Earle Solomonson

Football Coach

Chad Stark

Football

Greg Hagfors

Football

Dr. Doug Hushka

Football

Tom Leutz

Track & Field

Brian Bachmeier

Baseball

Janice Woods

Basketball

Trisha Reichl (Cyr)

Volleyball

   

2001

Wayne Schluchter

Football

Jeff Bentrim

Football

Mike Driscoll

Basketball

Dr. Fred Walsh

Faculty Athletics Representative

John Dahl

Golf

Nancy Dietman (Holovnia)

Track & Field, Cross Country

Gretchen Hammond (Ehnes)

Volleyball

Erv Inniger

Men's Basketball Coach

   

2000

Peggy Zimmerman (Stibbe)

Basketball, Volleyball, Softball, Badminton, Track & Field

Jeff Askew

Basketball

Kim Brekke (Heisler)

Basketball

George Thole

Football

Lance Berwald

Basketball

R.E. “Rocky” Hager

Football Coach

   

1999

Pati Rolf

Volleyball, Basketball

Deb Bergerson

Track & Field, Cross Country

Orrin “Gene” Gamache

Basketball, Track & Field

Mike Langlais

Wrestling

Gary Leuer

Football, Wrestling

Stacy Robinson

Football, Track & Field

Don Morton

Football Coach

   

1998

Curt Bacon

Track & Field, Cross Country

Perry Kozlowski

Football, Wrestling

Dr. Paul Shogren

Basketball

Dick Tschider

Football

Donna Palivec

Volleyball and Softball Coach

Laura Jacobson

Volleyball, Basketball

Ravine “Gorilla” Latimer

Football

   

1997

Mark Emerson

Basketball

Keith Krebsbach

Football

Bob Roy

Football, Baseball

Bernie Graner

Baseball

Norm Vennerstrom

Golf

Kathy Kappel (Meagher)

Cross Country, Track & Field

Lori Knetter (Robbins)

Basketball

   

1996

Mark Speral

Football

Mark Gibbons

Basketball

Mike Bollman

Track & Field, Cross Country

Dr. A.L. “Ade” Sponberg

Athletic Director

Mark Reimnitz

Wrestling

Becky Clairmont

Track & Field, Cross Country, Basketball

   

1995

Tomm Smail

Football

Tom Assel

Baseball, Basketball

Dom Gentile

Football

Autumn Ross

Volleyball, Softball

Del Johnson

Sports Information Director

   

1994

Pete Lana

Football

Carl “Buck” Nystrom

Football Assistant Coach

Ron Waggoner

Basketball, Track & Field

Paul “Red” Brostrom

Basketball

Ed Kolpack

Sportswriter

Joe McCormick

Wrestling

Mary Goebel

Volleyball, Softball

   

1993

Gilmour Dobie

Football and Men's Basketball Coach

Carolyn Schmidt

Basketball, Volleyball

Lynn Forde

Wrestling

Lew Curry

Football Player and Assistant Coach

   

1992

Boyd Christenson

Radio Announcer

Rich Mische

Football

Matt Vukelich

Football

Randy Lussenden

Track & Field, Cross Country

Roger Grooters

Track & Field, Cross Country Athlete and Coach

   

1991

Dr. Robert Grant

Basketball

Donnie Lauf

Volleyball, Basketball, Softball

Dr. LaVern Freeh

Football

Ed Graber

Contributor

   

1990

Dr. L.D. Loftsgard

NDSU President

Mike McTague

Football

Dr. Denis "Izzy" Isrow

Athletic Trainer

Gene Gebhards

Football

Dan Loose

Football, Baseball

Collette Folstad

Women's Basketball, Volleyball Coach

   

1989

Darrell Mudra

Football Coach

Mike Ahneman

Football

Mike Whetstone

Football

   

1988

Steve Nelson

Football

Dick Marsden

Baseball, Basketball

Nick Cichy

Football

Rick Budde

Football

Bob Lowe

Men's Basketball Coach

   

1987

Ken Blazei

Football

Brad Rheingans

Wrestling

Phil Reimnitz

Wrestling

Joe Roller

Football, Basketball

   

1986

Jerry Dahl

Football

Steve Saladino

Basketball

Lee Petersen

Wrestling

B.C. “Chuck” Bentson

Men's Basketball Coach

   

1985

Del Gehrett

Football

Marv Mortenson

Football, Wrestling

Mike Kuppich

Basketball

   

1984

Cliff Nygard

Basketball, Track & Field

Warren Arman

Basketball

Dr. Richard Hanson

Football

Mike Bentson

Football

   

1983

Bob Backlund

Wrestling, Football

Mike Slack

Track & Field, Cross Country

Steve Krumrei

Football, Basketball, Baseball

Pat Driscoll

Basketball, Tennis

   

1982

Bill Demaray

Wrestling

Ralph Wirtz

Football, Track & Field

Dr. E.P. Wenz

Team Doctor

   

1981

Bob Hyland

Football

Joe Cichy

Football

Chuck Wald

Football

Bruce Grasamke

Football, Golf

Carl Rorvig

Football, Basketball, Track & Field

   

1980

Joe Blakeslee

Track & Field, Football, Basketball, Hockey

Gladys Bockwaldt Lauf

Basketball, Bowling, Baseball, Soccer, Rifle

Terry Hanson

Football

Gerry Suman

Basketball

Ron Erhardt

Football Coach

   

1979

Tim Mjos

Football, Baseball

Ross Fortier

Football, Basketball, Tennis, Baseball

Ron Schlieman

Basketball

Jim Ferge

Football

Stafford “Cod” Ordahl

Football

   

1978

Lowell Linderman

Football, Track & Field

Brian MacLaren

Track & Field

Ken Rota

Football

Byron Jackson

Contributor

   

1977

Pete Gergen

Football, Basketball

Walt Odegaard

Football

Ardell Wiegandt

Football

Harry B. Bridgeford

Football, Track & Field

W.L. “Wendy” Schollander

Football

Dr. C.S. Putnam

Contributor

Roy C. Pedersen

Contributor, Hall of Fame Founder

   

1976

Delbert Moore

Track & Field

Herb Peschel

Football

Ron McLeod

Basketball, Golf

Dave Torson

Basketball, Track & Field, Golf

Bruce Airheart

Football, Track & Field

Benny Noland

Football

Dennis Drews

Football

   

1975

Ole Sand

Track & Field

Walter G. “Dolly” Schoenfelder

Football

Gregory H. Sloan

Football

John “Jerry” Mulready

Football, Basketball, Track & Field

Oddvar Helgesen

Track & Field, Cross Country

A.G. “Art” Bunker

Basketball

Glenn Hill Jr.

Football

   

1974

George “Baldy” Hayes

Football, Basketball, Track & Field

Robert C. Lauf

Football, Basketball, Baseball

W.P. “Bud” Marquardt

Football, Basketball

Johnny Mach

Football

Manny Marget

Radio Announcer

V.G. “Viv” McKay

Football, Basketball

Roman Meyers

Football

Ben Rumpeltes

Football, Basketball

Robert Saunders

Basketball

Robert Weir

Basketball

   

1973

Russ Anderson

Basketball

Sam Westgate

Football, Track & Field

H. Arnold “Swede” Johnson

Basketball

Sid Cichy

Football

Frank Esposito

Football

Curt Quenette

Football

Dr. H.R. Albrecht

NDSU President

Alex “Sliv” Nemzek

Football

Earl “Skip” Bute

Football, Basketball, Baseball

Leo G. May

Football, Basketball, Track & Field

Cy Lonsbrough

Football

Charles “Acey” Olson

Football, Basketball

Neville Reiners

Football, Basketball, Track & Field

Lyle Sturgeon

Football

   

1972

Cyrul “Cy” Arnold

Football, Basketball

Harold “Red” Blakely

Basketball

Claudie Miller

Football, Basketball, Track & Field

Melvin “Fritz” Hanson

Football

Ernie Wheeler

Football, Basketball, Track & Field

Cliff “Bony” Rothrock

Football

Lawrence Tanberg

Basketball, Track & Field

Marv Bachmeier

Basketball

Eugene "Fitz" Fitzgerald

Sportswriter

C.C. “Casey” Finnigan

Football Coach

 

 

Back
Stay Connected EmailRSSTwitterFacebookYouTube
Advertisement
NDSU Bookstore
Building The Competitive Edge
 
 
 
 
 
©2014 - North Dakota State University.    All rights reserved.