Wildcat Club
s
Print
RSS
 

 

 WSU Athletics Hall of Fame Inductees

 

 

 

 

Established - 1989

Year Inducted Name Category Sport(s)

1989

Kathy Miller

Athlete

W. Basketball, Volleyball, Softball

1989 Allen Holmes

Athlete

Men's Basketball

1989 J. Stuart "Monk Halliday

Athlete

Football, M. Basketball, Baseball

1989 Reed K. Swenson

Coach

Administrator

 


1989 Lee White

Athlete

Football

1990 Dick Motta

Coach

Men's Basketball

1990 Willie Sojourner

Athlete

Men's Basketball

1990 Raymond A. Freeman

Athlete

Football, Tennis,

Track & Field

1990 Merlon L. Stevenson

Coach

Teacher

Administrator

 


1991 Bruce Collins

Athlete

Men's Basketball

1991 Henry Owens

Athlete

Football

1991 Mike Gove

Athlete

M. Golf

1991 Bruce Larson

Coach

M. Basketball

1991 Sark Arslanian

Coach

Football

1992 Dan Dean

Athlete

M. Track

1992 Phil Johnson

Coach

Men's Basketball

1992 Ron McCall

Athlete

Football

1992 Virginia Nelson Rich

Athlete

W. Swimming, Diving

1993 Sid Otton

Athlete

Football

1993 Danny Rich

Athlete

Football

1993 Jim Schmedding

Athlete

Football

1993 Cindy Stumph

Athlete

Women's Basketball

1993 Dr. R. N. Hirst

Team Physician

 


1994 Farley Gerber

Athlete

Cross Country, Track

1994 Carter Campbell

Athlete

Football

1994 Gene Visscher

Athlete

Men's Basketball

1994 Dennis Duncanson

Athlete

Football

1995 Kenny Barrett

Athlete

Men's Basketball

1995 Kerri Clark

Athlete

Women's Golf

1995 Lynn Corbridge

Athlete

Football, Basketball, Track, Tennis

1995 Jeff Swanger

Athlete

Track & Field

1995 Justus Thigpen

Athlete

Men's Basketball

1996 Stan Watts

Athlete

All-Around

1996 Jon O'Dell

Athlete

Basketball, Baseball, Track & Field, Tennis

1996 Randy Montgomery

Athlete

Football, Track

1996 Mark Mattos

Athlete

Men's Basketball

1996 Gary Crompton

Athletic Admin

 


1997 Kevin Kempin

Athlete

Men's Tennis

1997 Wallace Morris

Athlete

Football

1997 Chris Thornock

Athlete

Women's Basketball, Volleyball, Softball

1997 Mose Watkins

Athlete

Football

1998 John Abendroth

Athlete

Men's Golf

1998 Carmen Garduno-Gerlinerblau

Athlete

W. Track, Cross Country

1998 Carl M. Holmes

Athlete

Men's Track

1998 Lyle Johnston

Athlete

Football, Baseball

1998 Brady Small

Athlete

Men's Basketball

1999 Wendy Compton

Athlete

W. Tennis

1999 Mike Malaska

Athlete

M. Golf

1999 Jerry Trice

Athlete

M. Basketball

1999 Darol Wintle

Athlete

M. Track & Field

2000 Paula Pettingill John

Athlete

W. Track

2000 Jamie Martin

Athlete

Football

2000 Neil McCarthy

Coach

Men's Basketball

2000 Mark Wayment

Athlete

Men's Cross Country

2001 Javier Chavez

Athlete

Men's Track & Field

2001 Henry Reed

Athlete

Football

2001 Jonas Ehrlin

Athlete

Men's Tennis

2001 Teri Okelberry Spiers

Athlete

Women's Track

2001 Kim Benesh

Athlete

Volleyball

2002 Doug Friedli Athlete Cross Country, Track
2002 Randy Jordan Athlete Football
2002 John Webb Athlete & Coach Wrestling
2002 Katie Weyenberg Parker Athlete Women's Basketball
2002 Elizabeth Dee Shaw Stewart Friend Longtime Fan & Donor
2003 Mike Humiston Athlete Football
2003 Elizabeth Ward Kealamakia Athlete Track & Field
2003 Bob Subic Athlete

Football, Basketball, Baseball

2003 Jimmy Watts Athlete Men's Basketball
2004 Keith Cox Athlete, Coach Tennis
2004 Shawna Cox Athlete Cross Country, Track
2004 Mac Madsen Coach Golf
2004 David Johnson Athlete Men's Basketball
2004 Al Yardley Athlete Track
2005 Kurt Black Athlete Cross Country, Track
2005 Stan Mayhew Athlete Men's Basketball
2005 Alfred Pupunu Athlete Football
2005 Don Spainhower

Staff

(SID/Broadcaster)

Reid K. Swenson Award Recipient
2005 Richard "Dick" Williams Coach Baseball, Football
2006 Jimmy DeGraffenreid Athlete Men's Basketball
2006 Halvor Hagen Athlete Football
2006 Chris Jones Athlete Track, Cross Country
2006 Shauna Turner Watson Athlete Track and Field
2007 Mike Sivulich Athlete Men's Basketball
2007 Charles "Chick" Hislop Coach Cross Country, Track
2007 Bob Hill Coach/Athlete Track and Field
 2008 Matthew Godfrey
Athlete Cross Country, Track
 2008 Todd Harper
Athlete Men's Basketball
 2008 Anna Gunnarsson
Athlete
Women's Tennis
 2008 Dale L. Gardner
Athletic Admin
Reed K. Swenson Award Recipient
2010 Charles Clinger Athlete Track and Field
2010 Tara Ferrin Athlete Soccer
2010 Tricia Ferrin Athlete Soccer
2010 Scott Shields Athlete Football
2010 Eddie Tillman Athlete Men's Basketball
2010 Nan Holyoak Athletic Admin Reed K. Swenson Award Recipient
2011  Joel Atwater Athlete Cross Country, Track and Field
2011 Carito Villaroman Athlete Golf 
2011 Jeremy Tolman Athlete Cross Country, Track and Field
2011 Tim Jones Athlete Football
2011 Waturu (Wat) Misaka Athlete Men's Basketball
2011 Ron Abegglen Athlete Men's Basketball

2012

1959 NJCAA National Championship Men's Basketball Team Team Basketball
2013 Mike Farrell Coach Golf
2013 Michelle Green-Froerer Athlete Track and Field
2013 Julie Gjersten-Meurer Athlete Women's Basketball
2013 1981-82 Women's Golf Team Team Women's Golf
2014 Harold Arceneaux Athlete Men's Basketball
2014 Brad Barton Athlete Track and Field/CC
2014 Eddie Gill Athlete Men's Basketball
2014 Sessions Harlan Athlete Men's Basketball
2014 Fine Unga Athlete Football
2014 Tom and Nancy Davidson Donors Reed. K. Swenson Award
2015 Dave Arslanian Coach Football
2015 Jermaine Boyette Athlete Men's Basketball
2015 Jeff Carlson Athlete Football
2015 Tenille Howe Slack Athlete Women's Golf
2015 Stephanie Stanger Hale Athlete Women's Basketball
2016 Jim Blaisdell Coach Women's Track and Field/Cross Country
2016 Bruce Covernton Athlete Football
2016 Crystal Howe Nye Athlete Women's Basketball
2016 Wiley King Athlete Men's Track and Field, Football
2016 Richard Smith Athlete Men's Basketball
2016 Meagan Thunell Athlete Soccer

 

 

 

 


Weber State Wildcat Club


  • WildcatTV
Big Sky TV
 


  • Stay Connected
Facebook