Related Links

Event 1  Women 1 mtr Diving
 Name Yr    School Finals Score

 1 Moore, Jasmime  FR ODU 167.40
 2 Otto, Jenn RAD 111.45

Event 2  Men 1 mtr Diving
 Name Yr    School Finals Score

 1 Scully, Noah  JR ODU 266.25
 2 Tschohl, Nick  SR ODU 211.35
 3 Stickl, Peter  FR ODU 181.57
 4 Madden, Kyle  SR VMI 125.77
 5 Geoghagen, Brendon  SO VMI 118.80

Event 3  Women 3 mtr Diving
 Name Yr    School Finals Score

 1 Moore, Jasmime  FR ODU 166.87

Event 4  Men 3 mtr Diving
 Name Yr    School Finals Score

 1 Scully, Noah  JR ODU 338.77
 2 Tschohl, Nick  SR ODU 241.72
 3 Stickl, Peter  FR ODU 176.32

Event 5  Women 400 Yard Medley Relay
 Team Relay Finals Time

 1 ODU A 4:07.93
 1) Duschler, Amy FR 2) Sargent, Jennifer FR
 3) Publow, Liane SR 4) Hallquist, Leslie SO
 31.08 1:35.47 2:11.91
 2:39.48 3:11.82 3:38.49 4:07.93
 2 ODU B 4:24.63
 1) Murphy, Laura SO 2) Pegram, Jennifer FR
 3) Gregory, Erika SR 4) Williams, Sarah FR
 32.33 1:06.62 1:41.20 2:20.64
 2:49.99 3:24.40 3:53.10 4:24.63
 --- RAD A DQ
 1) Brooks, Julir SR 2) Spradlin, Kyndal SO
 3) Mago, Agnes FR 4) Wharen, Amy SO
 31.08 1:03.22 1:35.78 2:12.65
 2:39.29 3:09.42 3:36.39 DQ

Event 6  Men 200 Yard Medley Relay
 Team Relay Finals Time

 1 ODU B 1:42.37
 1) Balint, Patrick SO 2) Kommer, Scott FR
 3) Hess, Robert FR 4) Gallagher, Daniel FR
 24.86 53.69 1:18.41 1:42.37
 2 VMI A 1:44.85
 1) Webb, Jason SO 2) Craft, Stuart JR
 3) Payne, Bart SR 4) Eaton, Chris SR
 27.70 57.68 1:22.46 1:44.85
 3 VMI B 1:47.57
 1) Borchelt, Peter SO 2) Sheldon, Paul JR
 3) Brown, Matt FR 4) Elles, Dane SR
 27.80 1:00.02 1:24.77 1:47.57
 --- ODU A X1:37.89
 25.32 52.14 1:15.84 1:37.89
 --- ODU C X1:43.04
 27.54 56.87 1:20.38 1:43.04

Event 7  Women 1000 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Hurst, Diana  SO ODU 10:32.25
 28.81 59.65 1:30.82 2:02.20
 2:33.33 3:04.73 3:35.98 4:07.45
 4:39.38 5:11.30 5:43.39 6:15.42
 6:47.33 7:19.45 7:51.79 8:23.96
 8:56.16 9:28.26 10:00.44 10:32.25
 2 Deckert, Kristan  JR RAD 11:03.22
 30.95 1:03.84 1:36.53 2:09.35
 2:42.12 3:14.97 3:48.16 4:21.16
 4:54.10 5:27.31 6:00.27 6:33.75
 7:07.32 7:40.80 8:14.65 8:48.41
 9:22.61 9:56.54 10:30.36 11:03.22
 3 Hoffman, Amy  SO ODU 11:15.22
 30.23 1:02.30 1:34.76 2:07.49
 2:40.67 3:14.08 3:48.32 4:22.40
 4:56.09 5:30.46 6:05.14 6:39.64
 7:14.33 7:48.68 8:23.16 8:57.54
 9:32.04 10:06.61 10:40.71 11:15.22
 4 Hogg, Kendra  FR ODU 11:22.81
 32.50 1:06.45 1:40.60 2:15.01
 2:49.67 3:24.29 3:59.05 4:33.66
 5:08.07 5:42.63 6:17.40 6:52.03
 7:26.64 8:00.98 8:35.52 9:09.85
 9:43.52 10:17.27 10:50.60 11:22.81
 5 Green, Carlye  SO RAD 11:37.57
 33.16 1:08.11 1:43.35 2:19.02
 2:54.22 3:29.80 4:05.08 4:40.45
 5:15.41 5:50.46 6:25.56 7:00.55
 7:35.51 8:10.20 8:45.03 9:20.05
 9:54.97 10:29.70 11:04.00 11:37.57

Event 8  Men 1000 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Balint, Patrick  SO ODU 9:49.36
 26.30 55.01 1:23.93 1:53.37
 2:22.89 2:52.81 3:22.42 3:51.88
 4:21.75 4:51.73 5:20.49 5:51.34
 6:20.40 6:51.54 7:21.43 7:52.37
 8:21.73 8:52.34 9:20.65 9:49.36
 2 DeNise, Michael  JR ODU 9:51.00
 25.88 55.19 1:25.23 1:55.51
 2:25.82 2:56.08 3:25.84 3:56.05
 4:25.98 4:56.13 5:26.22 5:56.24
 6:26.11 6:56.11 7:26.01 7:55.59
 8:25.04 8:53.93 9:22.36 9:51.00
 3 Jones, Jimmy  SR ODU 10:55.67
 28.89 59.98 1:32.42 2:05.24
 2:37.98 3:10.54 3:43.44 4:16.70
 4:49.69 5:22.58 5:55.99 6:29.21
 7:02.56 7:35.80 8:09.51 8:43.56
 9:17.57 9:51.21 10:24.00 10:55.67
(Event 8  Men 1000 Yard Freestyle)
 Name Yr    School Finals Time

 4 Kakumu, Ian  FR VMI 11:20.70
 27.87 59.44 1:33.24 2:07.81
 2:41.79 3:16.44 3:50.26 4:24.59
 4:59.60 5:35.40 6:10.40 6:45.64
 7:20.93 7:55.61 8:28.04 9:03.66
 9:39.79 10:15.27 10:48.59 11:20.70
 5 Beyer, Chris  SO VMI 11:21.10
 29.85 1:03.25 1:37.31 2:11.61
 2:46.05 3:20.97 3:55.81 4:30.66
 5:05.34 5:40.08 6:14.83 6:49.87
 7:24.93 7:59.80 8:34.29 9:08.51
 9:42.94 10:16.99 10:49.96 11:21.10
 6 Rahl, Dave  SR VMI 11:39.63
 29.42 1:01.91 1:35.54 2:10.31
 2:45.72 3:20.99 3:57.29 4:32.71
 5:08.74 5:44.79 6:20.31 6:56.22
 7:32.17 8:08.18 8:44.39 9:19.88
 9:54.98 10:30.62 11:06.22 11:39.63
 7 Harrington, Brandon  SO VMI 12:08.86
 31.13 1:06.00 1:41.33 2:17.68
 2:54.55 3:31.30 4:08.28 4:46.23
 5:24.23 6:01.84 6:38.71 7:15.79
 7:53.17 8:30.26 9:07.63 9:45.09
 10:22.29 10:58.58 11:34.79 12:08.86
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Mago, Agnes  FR RAD 1:54.26
 27.35 56.56 1:25.44 1:54.26
 2 Timby, Lauren  JR ODU 1:58.13
 27.79 57.34 1:27.72 1:58.13
 3 Wharen, Amy  SO RAD 2:00.64
 28.21 58.31 1:29.19 2:00.64
 4 Smidlein, Emily  FR ODU 2:02.57
 28.69 59.75 1:31.63 2:02.57
 5 Williams, Sarah  FR ODU 2:08.35
 6 Hottle, Erin  JR VMI 2:16.50
 31.17 1:04.82 1:40.48 2:16.50
 --- Hoffman, Amy  SO ODU DQ

Event 10  Men 200 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Haverty, Tyler  SR ODU 1:48.50
 25.36 53.18 1:21.27 1:48.50
 2 Julich, Brian  SR ODU 1:51.10
 25.48 53.96 1:22.72 1:51.10
 3 Ferrell, Joe  FR ODU 1:53.55
 25.80 54.01 1:23.01 1:53.55
 4 Payne, Bart  SR VMI 1:58.95
 27.44 57.63 1:27.85 1:58.95
 5 Blades, Peter  SO VMI 1:59.85
 26.95 56.77 1:27.91 1:59.85
 6 Putnam, Stephen  SO VMI 2:09.86
 27.05 58.71 1:33.53 2:09.86
 
Event 11  Women 50 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Abraham, Berengere  FR ODU 25.30
 2 Brezinsky, Bonnie  JR ODU 25.99
 3 Heeschen, Libby  SO RAD 26.45
 4 Gregory, Erika  SR ODU 26.74
 5 Murphy, Laura  SO ODU 27.37
 6 Green, Carlye  SO RAD 28.04
 7 Sutton, Amy  SR RAD 28.20
 8 Harris, Becky  FR VMI 29.48

Event 12  Men 50 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Lundberg, Johan  FR ODU 22.43
 2 Worrell, Brad  FR ODU 22.54
 3 Tinney, Ryan  JR ODU 22.95
 4 Craft, Stuart  JR VMI 23.10
 5 Eaton, Chris  SR VMI 23.33
 6 Lundberg, Daniel  JR ODU 23.59
 7 Brown, Matt  FR VMI 23.66
 8 Elles, Dane  SR VMI 23.74

Event 13  Women 200 Yard IM
 Name Yr    School Finals Time

 1 Brooks, Julir  SR RAD 2:11.38
 29.07 1:02.39 1:41.41 2:11.38
 2 Hurst, Diana  SO ODU 2:11.63
 28.93 1:03.05 1:41.92 2:11.63
 3 Sargent, Jennifer  FR ODU 2:11.83
 29.42 1:04.24 1:41.29 2:11.83
 4 Hallquist, Leslie  SO ODU 2:17.75
 29.47 1:05.72 1:46.56 2:17.75
 5 Spradlin, Kyndal  SO RAD 2:18.63
 29.94 1:06.67 1:45.58 2:18.63
 6 Faircloth, Randi  JR RAD 2:24.12
 31.30 1:08.72 1:51.27 2:24.12
 7 Helsel, Cartina VMI 2:55.33
 36.79 1:24.66 2:14.09 2:55.33

Event 14  Men 200 Yard IM
 Name Yr    School Finals Time

 1 Tschohl, Nate  SR ODU 2:01.29
 26.15 58.10 1:34.05 2:01.29
 2 Gallagher, Daniel  FR ODU 2:01.44
 26.10 56.93 1:33.20 2:01.44
 3 Clark, Matthew  FR ODU 2:02.81
 27.03 59.48 1:34.18 2:02.81
 4 Stanco, Trevor  FR VMI 2:12.79
 27.66 1:01.94 1:41.21 2:12.79
 5 Harrington, Brandon  SO VMI 2:25.88
 30.56 1:07.96 1:51.19 2:25.88
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
 Name Yr    School Finals Time

 1 Mago, Agnes  FR RAD 2:03.02
 28.15 59.40 1:31.38 2:03.02
 2 Hallquist, Leslie  SO ODU 2:10.96
 29.81 1:02.79 1:36.47 2:10.96
 3 Pegram, Jennifer  FR ODU 2:20.83
 32.55 1:08.18 1:44.35 2:20.83
 4 Faircloth, Randi  JR RAD 2:21.13
 31.77 1:06.79 1:43.65 2:21.13

Event 16  Men 100 Yard Butterfly
 Name Yr    School Finals Time

 1 Julich, Brian  SR ODU 52.17
 24.00 52.17
 2 Hess, Robert  FR ODU 55.13
 25.50 55.13
 3 Gallagher, Daniel  FR ODU 55.57
 26.27 55.57
 4 Lundberg, Johan  FR ODU 56.29
 25.51 56.29
 5 Brown, Matt  FR VMI 57.58
 26.12 57.58
 6 Payne, Bart  SR VMI 57.78
 27.24 57.78

Event 17  Women 100 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Abraham, Berengere  FR ODU 54.17
 26.27 54.17
 2 Wallace, Kelly  JR RAD 54.98
 26.32 54.98
 3 Heeschen, Libby  SO RAD 57.15
 27.76 57.15
 4 Brezinsky, Bonnie  JR ODU 57.33
 28.07 57.33
 5 Gregory, Erika  SR ODU 58.49
 28.16 58.49
 6 Hassell, Elizabeth  SO ODU 1:00.67
 28.93 1:00.67
 7 Sutton, Amy  SR RAD 1:00.73
 29.15 1:00.73
 8 Harris, Becky  FR VMI 1:04.23
 30.45 1:04.23

Event 18  Men 100 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Haverty, Tyler  SR ODU 47.95
 23.27 47.95
 2 Worrell, Brad  FR ODU 48.65
 23.90 48.65
 3 Tschohl, Nate  SR ODU 49.83
 24.45 49.83
 4 Ferrell, Joe  FR ODU 51.19
 24.69 51.19
 5 Blades, Peter  SO VMI 53.04
 25.37 53.04
 6 Putnam, Stephen  SO VMI 58.68
 27.59 58.68

Event 19  Women 200 Yard Backstroke
 Name Yr    School Finals Time

 1 Brooks, Julir  SR RAD 2:11.07
 32.58 1:05.80 1:38.62 2:11.07
 2 Hurst, Diana  SO ODU 2:14.18
 32.65 1:06.18 1:40.32 2:14.18
 3 Wallace, Kelly  JR RAD 2:17.47
 33.19 1:07.92 1:42.35 2:17.47
 4 Murphy, Laura  SO ODU 2:19.45
 32.95 1:07.56 1:43.55 2:19.45
 5 Duschler, Amy  FR ODU 2:19.77
 32.30 1:07.52 1:43.85 2:19.77
 6 Faircloth, Randi  JR RAD 2:32.24
 35.76 1:13.83 1:53.08 2:32.24
 7 Hottle, Erin  JR VMI 2:35.00
 36.28 1:14.83 1:54.68 2:35.00

Event 20  Men 100 Yard Backstroke
 Name Yr    School Finals Time

 1 Webb, Jason  SO VMI 58.83
 29.30 58.83
 2 Borchelt, Peter  SO VMI 1:00.66
 29.59 1:00.66
 3 Harrington, Brandon  SO VMI 1:05.73
 32.37 1:05.73
 

Event 21  Women 500 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Timby, Lauren  JR ODU 5:14.98
 28.66 59.24 1:30.61 2:02.14
 2:33.94 3:06.09 3:38.63 4:11.41
 4:43.66 5:14.98
 2 Smidlein, Emily  FR ODU 5:20.66
 29.69 1:01.53 1:34.20 2:06.61
 2:39.41 3:11.85 3:44.18 4:16.79
 4:49.42 5:20.66
 3 Deckert, Kristan  JR RAD 5:24.59
 30.00 1:02.50 1:35.37 2:08.16
 2:40.76 3:13.28 3:45.96 4:19.23
 4:52.70 5:24.59
 4 Hogg, Kendra  FR ODU 5:38.66
 32.05 1:06.08 1:40.49 2:14.89
 2:49.01 3:23.76 3:58.10 4:32.62
 5:06.34 5:38.66
(Event 21  Women 500 Yard Freestyle)
 Name Yr    School Finals Time

 5 Sutton, Amy  SR RAD 6:11.25
 33.93 1:10.70 1:48.45 2:26.90
 3:05.30 3:43.62 4:21.20 4:59.09
 5:36.47 6:11.25

Event 22  Men 500 Yard Freestyle
 Name Yr    School Finals Time

 1 Stanco, Trevor  FR VMI 5:25.33
 29.77 1:01.94 1:34.60 2:07.63
 2:40.70 3:13.40 3:46.38 4:19.64
 4:52.92 5:25.33
 2 Kakumu, Ian  FR VMI 5:28.96
 27.67 59.00 1:32.07 2:06.93
 2:41.24 3:14.74 3:48.04 4:22.29
 4:55.60 5:28.96
 3 Beyer, Chris  SO VMI 5:30.47
 29.96 1:03.30 1:36.81 2:10.16
 2:43.66 3:17.56 3:51.65 4:25.34
 4:58.84 5:30.47
 4 Rahl, Dave  SR VMI 5:39.83
 29.33 1:01.74 1:35.60 2:10.13
 2:45.32 3:20.53 3:55.64 4:30.55
 5:05.83 5:39.83
 --- Balint, Patrick  SO ODU X4:45.03
 27.10 56.81 1:25.92 1:55.49
 2:25.55 2:54.97 3:22.03 3:50.07
 4:17.94 4:45.03
 --- DeNise, Michael  JR ODU X4:55.80
 26.39 55.80 1:25.68 1:55.82
 2:26.35 2:55.31 3:24.67 3:55.26
 4:25.79 4:55.80
 

Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
 Name Yr    School Finals Time

 1 Sargent, Jennifer  FR ODU 2:24.44
 32.49 1:08.84 1:46.18 2:24.44
 2 Spradlin, Kyndal  SO RAD 2:29.03
 34.21 1:12.24 1:50.62 2:29.03
 3 Brezinsky, Bonnie  JR ODU 2:33.45
 35.79 1:15.30 1:54.24 2:33.45
 4 Bolger, Shaua  SO RAD 2:34.55
 35.96 1:15.51 1:54.60 2:34.55
 5 Pegram, Jennifer  FR ODU 2:36.12
 36.40 1:16.78 1:56.71 2:36.12
 6 Green, Carlye  SO RAD 2:36.36
 35.81 1:16.09 1:56.88 2:36.36
 7 Helsel, Cartina VMI 3:10.87
 41.68 1:29.99 2:19.99 3:10.87

Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
 Name Yr    School Finals Time

 1 Sheldon, Paul  JR VMI 1:07.12
 31.68 1:07.12
 2 Borchelt, Peter  SO VMI 1:10.55
 32.87 1:10.55
 3 Craft, Stuart  JR VMI 1:11.99
 33.65 1:11.99
 --- Lundberg, Daniel  JR ODU X59.73
 27.94 59.73
 --- Clark, Matthew  FR ODU X1:01.18
 29.06 1:01.18
 --- Kommer, Scott  FR ODU X1:03.89
 30.14 1:03.89
 --- Jones, Jimmy  SR ODU X1:06.18
 31.01 1:06.18

Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
 Team Relay Finals Time

 1 RAD A 3:43.63
 1) Wallace, Kelly JR 2) Wharen, Amy SO
 3) Heeschen, Libby SO 4) Deckert, Kristan JR
 26.40 54.77 1:21.80 1:50.78
 2:17.75 2:47.62 3:14.91 3:43.63
 --- ODU A X3:43.54
 1) Smidlein, Emily FR 2) Hoffman, Amy SO
 3) Timby, Lauren JR 4) Abraham, Berengere FR
 28.24 57.80 1:25.21 1:54.57
 2:21.22 2:50.21 3:15.57 3:43.54
 --- ODU B X4:03.44
 1) Williams, Sarah FR 2) Jones, Amanda FR
 3) Hogg, Kendra FR 4) Hassell, Elizabeth SO
 28.64 1:04.28 1:28.80 2:01.13
 2:30.17 3:02.08 3:31.09 4:03.44

Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
 Team Relay Finals Time

 1 VMI A 1:33.56
 1) Eaton, Chris SR 2) Elles, Dane SR
 3) Blades, Peter SO 4) Webb, Jason SO
 24.29 47.22 1:11.24 1:33.56
 2 VMI B 1:40.89
 1) Kakumu, Ian FR 2) Beyer, Chris SO
 3) Stanco, Trevor FR 4) Rahl, Dave SR
 25.07 51.06 1:15.89 1:40.89
 --- ODU A X1:31.09
 1) Haverty, Tyler SR 2) Worrell, Brad FR
 3) Hess, Robert FR 4) DeNise, Michael JR
 22.86 45.06 1:07.90 1:31.09