W&M Men's Track and Field and Cross Country Conference Honors
Updated: Tuesday 01/01/1999 (ET)
by TribeAthletics.com
Share |

Related Links
CONFERENCE ACHIEVEMENTS
CAA Cross Country Championships (22)

1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014

CAA Track Championships (5)
1992, 1993, 2003, 2004, 2013

Southern Conf. Cross Country Championships (15)
1955, 1956, 1957, 1963, 1964, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975

Southern Conference Indoor Track Championships (11)
1957, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975

Southern Conference Outdoor Track Championships (12)
1957, 1958, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975

South Atlantic League Indoor Track and Field Freshman Championships (1)
1928

Virginia-Carolina Conference Outdoor Track and Field Championships (4)
1925, 1927, 1928, 1929

CAA Cross Country Athlete of the Year
1990 Paul Vandegrift
1991 Steve Swift
1992 Brian Hyde
1993 Steve Swift
1994 Brian Hyde
1997 Matt Lane
1998 Matt Lane
1999 Matt Lane
2001 Sean Graham
2002 Ed Moran
2003 Ed Moran
2004 Jeff Hedley
2005 Ian Fitzgerald
2007 Christo Landry
2009 Jon Grey
2010 Chas Gillespie
2012 Alex McGrath
CAA Track and Field Athlete of the Year
1997    Anders Christiansen
2000 Matt Lane
2001 Matt Lane
2003 Ed Moran
2007 Keith Bechtol

2015 Bob Smutsky

CAA Cross Country Rookie of the Year

1993	Rey Mendez
1994 Mike Brown
1996 Matt Lane
2001 Matthew Maline
2002 Matt Keally
2003 David Murphy
2004 Christo Landry
2007 Tom Burke
2008 Peter Dorrell
2009 Zach Gates
2010 Josh Hardin 2011 Rad Gunzenhauser
2012 Ryan Gousse
2013 Trevor Sleight
2014 Mac Haight

 

CAA Track and Field Rookie of the Year
2003    Matt Keally
2004 Keith Bechtol
2005 Christo Landry
2009 Brandon Heroux

2013 Bob Smutsky
2015 Derek Trott

Southern Conference Cross Country Champion
1957	Bob DeTombe
1958 Bob DeTombe
1963 Jim Johnson
1964 Jim Johnson
1965 Jim Johnson
1966 Terry Donnelly
1967 Terry Donnelly
1968 George Davis
1969 Hal Michael
1970 Ron Martin
1971 Ron Martin
1972 Bill Louv
1973 Ron Martin
1974 Reggie Clark
1975 Mac Collins, Chris Tulou
1976 Mike Ellington

CAA Cross Country Champion
1985 Ken Halla
1990 Paul Vandegrift
1991 Kevin Krause
1992 Brian Hyde
1993 Steve Swift
1994 Brian Hyde
1998 Matt Lane
1999 Matt Lane
2001 Sean Graham
2002 Ed Moran
2003 Ed Moran
2004 Matt Keally
2005 Ian Fitzgerald
2007 Christo Landry
2009 Brian Sklodowski
2010 Zach Gates

2012 Alex McGrath
Southern Conf. Cross Country All-Conference
1955	Bob DeTombe
John Curry
Dave Youngblade
1956 Bob DeTombe
Dave Youngblade
Gilbert McNair
1957 Bob DeTombe
David Campana
Bob Bassett
1958 Bob DeTombe
1959 Bob Bassett
1961 Bob Lawson
1963 Jim Johnson
Bob Lawson
1964 Jim Johnson
Joe Philpott
1965 Jim Johnson
Terry Donnelly
Ned Hopkins
1966 Terry Donnelly
George Davis
Chop Jordan
Dick Widell
Juris Luzins
1967 Terry Donnelly
George Davis
Chop Jordan
1968 George Davis
Chop Jordan
Hal Michael
Juris Luzins
1969 Hal Michael
Randy Fields
Ted Wood
Wayne McBride
1970 Randy Fields
Jay Gsell
Ron Martin
Hal Michael
Steve Snyder
1971 Tim Cook
Jay Gsell
Bill Louv
Ron Martin
Steve Snyder
1972 Bill Louv
Mac Collins
John Greenplate
Reggie Clark
Steve Snyder
Brendan Gallagher
Gene Schultz
1973 Ron Martin
Tim Cook
Bill Louv
John Greenplate
Reggie Clark
Mac Collins
Brendan Gallagher
1974 Reggie Clark
John Greenplate
Tim Cook
George Baquis
Chris Tulou
Steve Nobles
Gene Schultz
Jon Lott
1975 Chris Tulou
Mac Collins
Steve Nobles
Mike Ellington
Jon Michael
Kevin Ellis
Mike Gilleran
1976 Mike Ellington
Kevin Cropp
Jim Shields


CAA Cross Country All-Conference
1983	Ken Halla
John Kellogg
1984 Dan Usher
1985 Ken Halla
Hiram Cuevas
Brendan McCarthy
1986 Brendan McCarthy
Andrew Horrocks
1987 Andy Jacob
Dave Ryan
1988 Hiram Cuevas
Paul Vandegrift
1989 Paul Vandegrift
Hiram Cuevas
Kevin Krause
Vince Hancock
1990 Paul Vandegrift
Steve Swift
Douglas Bergmann
Kevin Krause
Jeff Hough
Chris Layton
Andy Wilson
1991 Kevin Krause
Steve Swift
Brian Hyde
Chris Layton
Scott Miller
Jay Saunders
1992 Brian Hyde
Pat Rodrigues
Scott Miller
Pete Breckenridge
1993 Steve Swift
Brian Hyde
Pat Rodrigues
Scott Miller
Rey Mendez
Brian Eigel
1994 Brian Hyde
Brian Eigel
Greg Dobrasz
Mike Brown
Howard Townsend
Matt Wilkens
Bryan Dunn
Eric ter Weele
1995 Rey Mendez
Mike Brown
Howard Townsend
Jason Dunn
Brian Eigel
Pat Rodrigues
Greg Dobrasz
1996 Rey Mendez
Mike Brown
Matt Lane
Bryan Dunn
Howard Townsend
Alex Gibby
1997 Matt Lane
Howard Townsend
Mike Brown
Kimble Woodworth
Tom Ryan
1998 Matt Lane
Geoff Williamson
Gene Manner
1999 Matt Lane
Gene Manner
Eric Bonnette
Dean Fields
Todd Swenson
2000 Todd Swenson
Ed Moran
Gene Manner
Ben Jenkins
Jacob Frey
Dean Fields
Eric Bonnette
Mike Hoglund
Tyler Kirk
2001 Sean Graham
Ben Jenkins
Matthew Maline
John O'Connor
Craig Carey
Dan Sweeney
Jacob Frey
Tyler Kirk
Michael Keeling
2002 Ed Moran
John O'Connor
Jacob Frey
Charlie Hurt
West Garrett
Michael Keeling
Adam Otstot
2003 Ed Moran
Matt Keally
Jason Schoener
Adam Otstot
David Murphy
Charlie Hurt
Pat Comstock
2004 Matt Keally
Christo Landry
Jeff Hedley
Pat Comstock
Sean Anastasia-Murphy
Anthony Arena
Charlie Hurt
Adam Otstot
2005 Ian Fitzgerald
Jeff Hedley
Matt Keally
Keith Bechtol
Dave Mock
Sean Anastasia-Murphy
2006 Sean Anastasia-Murphy
Dave Mock
Anthony Arena
Jason Schoener
Dan Nally
James Picard
Joel Parker
2007 Christo Landry
Dave Mock
Patterson Wilhelm
Rob Dennis
Charlie Swartz
Drew Midland
Tom Burke
James Picard
Pete Asaro
Karl Lang
2008 Colin Leak
Jon Grey
Patterson Wilhelm
Harry Miller
Lewis Woodard
Charlie Swartz
Brian Sklodowski
Peter Dorrell
Chris Tyson
2009 Brian Sklodowski
Chris Tyson
Charlie Swartz
Max Werner
Ben Massam
Harry Miller
2010 Zach Gates
Josh Hardin
Tom Burke
Alex McGrath
Peter Dorrell
Zach Tennant
Brian Sklodowski 2011 Zach Gates
Tom Burke
Rad Gunzenhauser
Alex McGrath
Chris Tyson
Tyler Jones
2012 Alex McGrath
Rad Gunzenhauser
Josh Hardin
Joe LoRusso
Joshua Mercado
2013 Rad Gunzenhauser, Trevor Sleight, Ryan Gousse, David Barney, Nathaniel Hermsmeier, Joshua Mercado, Faris Sakallah
2014	Ryan Gousse, Mac Haight, Faris Sakallah, Trevor Sleight, Nathaniel Hermsmeier, Chris Hoyle
AA Track and Field Performer of the Meet
2001    Matt Lane
2009 Jon Grey (Track)
2013    Brian Waterfield (Field)

South Atlantic League Indoor Track and Field Champions
Mile Relay
1927    Green, Daughtrey, Baggett, Gresham


South Atlantic League Indoor Track and Field Freshman Champions
45 yard Dash
1927    Frank Donlon
1928 Bill Scott

880 yard Run
1928    Herbert Spicer

High Jump
1927    Jose Davila

Shot Put
1927    William Carmichael

Mile Relay
1927    Donlon, Davis, Campbell, Baggett


South Atlantic League Outdoor Track and Field Champions
120 yard High Hurdles
1925    Meb Davis

Discus Throw
1926    Tiny Grove
1927 Tiny Grove

Javelin Throw
1923    Girard Moore


Virginia-Carolina Conference Outdoor Track and Field Champions
100 yard Dash
1928    Joe Bennett
1929 Connie Quesenberry

220 yard Dash
1928    Joe Bennett
1929 Joe Bennett

440 yard Run
1929    Marshall Baggett

880 yard Run
1928    Granville Gresham
1929 Winton Graham

Mile Run
1928    Gordon Campbell
1929 Granville Gresham
Rudy Zabel

Two-Mile Run
1929    Rudy Zabel

120 yard High Hurdles
1929    Milt Stribling

220 yard Low Hurdles
1929    Milt Stribling

High Jump
1929    Orrin Levin

Broad Jump
1917    Unknown
1929 Paul Baldacci

Shot Put
1917    Unknown

Discus Throw
1917    Unknown

Javelin Throw
1928    Ed Justis
1929 Ed Justis


Southern Conference Indoor Track Champions
60 yard Dash
1955    Walt Fillman    
1956 Walt Fillman
1957 Walt Fillman
1968 Mike Fratkin
1969 Mike Fratkin

330 yard Dash
1968    Bill Findler

440 yard Dash
1970    Bill Findler    
1972 Walter Cooke

600 yard Run
1968    Dave Watson    
1971 Charles Duckworth
1972 Charles Duckworth
1973 Walter Cooke

880 yard Run
1967    Terry Donnelly    
1968 Juris Luzins
1969 Ted Wood
1970 Ted Wood
1973 Lewis McGehee
1974 Mac Collins
1975 Reggie Clark
1977 Jon George

Mile Run
1958    Bob DeTombe    
1964 Jim Johnson
1965 Jim Johnson
1966 Jim Johnson
1967 Terry Donnelly
1968 Terry Donnelly
1969 Hal Michael
1970 Hal Michael
1971 Hal Michael
1972 Ron Martin
1973 Mac Collins
1974 Mac Collins
1975 Reggie Clark
1976 Mac Collins

Two-Mile Run
1958    Bob DeTombe    
1964 Jim Johnson
1965 Jim Johnson
1966 Jim Johnson
1969 George Davis
1971 Steve Snyder
1972 Tim Cook
1973 Tim Cook
1974 Bill Louv
1975 Ron Martin

60 yard High Hurdles
1967    Doug Griffith    
1968 Doug Griffith
1969 Doug Griffith
1972 Charles Dobson
1973 Charles Dobson
1975 Charles Dobson

60 yard Low Hurdles
1968    Doug Griffith    
1969 Doug Griffith

70 yard High Hurdles
1958    Jerry Saunders    
1959 Jerry Saunders
1960 Bob Diedrich
1961 Bob Diedrich

70 yard Low Hurdles
1956    Walt Fillman    
1957 Walt Fillman

High Jump
1956    Bob Bales    
1957 Bob Storm
1958 Bob Storm
1959 Bob Storm
1963 Bill Jeffries
1966 Jim Jancaitis
1968 Bruce Dallas
1969 Bruce Dallas
1970 Bruce Dallas
1971 Flip Toepke
1973 Flip Toepke
1974 Al Irving
1975 John Schilling
1976 John Schilling
1977 John Schilling

Pole Vault
1960    Ron Henry    
1970 Charles Strode
1971 Charles Strode
1972 Charles Strode
1976 Dave Lipinski
1977 Dave Lipinski

Long Jump
1966    John Prentice

Triple Jump
1970    Bud Tamea    
1975 John Jones

Shot Put
1962    Pete Bracken    
1965 Rodger Bates
1967 Nick Byrne
1970 Dennis Cambal
1971 Dennis Cambal
1976 Drexell George
1977 Drexell George

35 pound Weight Throw
1976    Drexell George    
1977 Drexell George

Mile Relay
1958, 1967, 1968, 1969
Two-Mile Relay
1972, 1973, 1974, 1975

Southern Conference Outdoor Track Champions
100 yard Dash
1943    Francis McFall    
1957 Walt Fillman
1968 Mike Fratkin
1969 Doug Griffith
1970 Mike Fratkin
1971 Charles Dobson
1972 Les Ryce
1973 Charles Dobson

220 yard Dash
1943    Francis McFall    
1957 Walt Fillman
1958 Al Sherman
1969 Doug Griffith
1970 Mike Fratkin
1971 Ben Helmadollar
1972 Les Ryce

440 yard Dash
1967    Fred Anspach    
1968 Bill Findler
1969 Bill Findler

880 yard Run
1967    Juris Luzins    
1968 Juris Luzins
1969 Juris Luzins
1971 Lewis McGehee
1973 Reggie Clark

1,500 meter Run
1977    Kevin Cropp

Mile Run
1964    Jim Johnson    
1965 Jim Johnson
1966 Jim Johnson
1967 Terry Donnelly
1968 Hal Michael
1969 Hal Michael
1970 Hal Michael
1971 Hal Michael
1973 Mac Collins
1974 Ron Martin
1975 Ron Martin

3,000 meter Steeplechase
1967    Terry Donnelly    
1968 Terry Donnelly
1969 Hal Michael
1970 Hal Michael
1971 Hal Michael
1972 Jay Gsell
1973 Jay Gsell

Two-Mile Run
1956    Bob DeTombe    
1958 Bob DeTombe

Three-Mile Run
1966    Jim Johnson    
1968 George Davis
1969 George Davis
1970 Steve Snyder
1972 Steve Snyder
1973 Bill Louv
1974 Toph Tulou

Six-Mile Run
1974    Ron Martin

120 yard High Hurdles
1960    Bob Diedrich
1961 Roger Hale
1962 Bob Diedrich
1967 Doug Griffith
1971 Charles Dobson
1972 Charles Dobson
1973 Charles Dobson
1974 Charles Dobson

220 yard Low Hurdles
1937    Walter Zable
1957 Walt Fillman
1958 Warren Joblin
1960 Warren Joblin

400 yard Intermediate Hurdles
1970    Dave Watson    
1973 Bob Ryan

High Jump
1956    Bob Bales    
1957 Bob Bales
1957 Bob Storm
1957 Dan Walker
1958 Bob Storm
1959 Bob Storm
1961 Bill Jeffries
1962 Bill Jeffries
1963 Bill Jeffries
1968 Bruce Dallas
1969 Bruce Dallas
1970 Bruce Dallas
1971 Flip Toepke
1972 Flip Toepke
1973 Flip Toepke
1974 Al Irving

Pole Vault
1940    Robert Rawl    
1960 Ron Henry
1968 Marshall Stone
1969 Dan Henneberg
1970 Dan Henneberg
1971 Chris Harvey
1972 Charles Strode

Long Jump
1968    Scott McLennan    
1969 Scott McLennan

Triple Jump
1968    Scott McLennan    
1971 Mike Graham

Shot Put
1962    Pete Bracken    
1964 Joe Greene
1965 Roger Bates
1970 Dennis Cambal
1974 Drexell George
1975 Drexell George
1976 Drexell George
1977 Drexell George

Discus
1962    Pete Bracken    
1963 Kirk Gooding
1966 Max Taback
1970 Dennis Cambal
1977 Mike Schay

Javelin Throw
1946    Bill Wenning    
1955 Don Wright
1970 Bob Daniel
1971 Bob Daniel
1973 Dave Ruch
1974 Dave Ruch

440 yard Relay
1968, 1970, 1974, 1975
Mile Relay
1956, 1957, 1958, 1960, 1968, 1969, 1970, 1972, 1974, 1975

ECAC South/CAA Outdoor Track and Field Champions
200 meter Dash
1985    Emil Davis

800 meter Run
1992    Paul Vandegrift    
1998 Anders Christiansen
1999 Anders Christiansen
2003 Chris Wilber
2004 Matt Wolak
2007 Matt Warco

1,500 meter Run
1992    Paul Vandegrift    
1995 Brian Hyde
1996 Brian Hyde
2000 Matt Lane
2001 Matt Lane
2002 John O'Connor
2003 John O'Connor
2006 Jeff Hedley
2007 David Groff
2011 Brian Sklodowski
2012 Chris Tyson
2015    Kurtis Steck
3,000 meter Steeplechase
1992    Andy Wilson    
1993 Scott Miller
1994 Scott Miller
1996 Jason Dunn
1998 Matt Moran
2003 Michael Keeling
2005 Adam Otstot
2006 Mike Dominguez
2007 Anthony Arena
2008 Rob Dennis
2010 Pete Asaro
2013    Liam Anastasia-Murphy

2014 Ryan Gousse
2015 Ryan Gousse


5,000 meter Run
1985    Ken Halla
1991 Jeff Hough
1992 Kevin Krause
1994 Steve Swift
1995 Eric Burns
1996 Brian Eigel
1997 Alex Gibby
1998 Matt Lane
1999 Matt Lane
2000 Gene Manner
2001 Matt Lane
2002 Jacob Frey
2003 Jacob Frey
2004 Keith Bechtol
2005 Ed Moran
2006 Matt Keally
2007 Keith Bechtol
2008 Patterson Wilhelm
2009 Jon Grey
2010 Colin Leak
2012 Alex McGrath
2013    Josh Hardin

10,000 meter Run
1990    Kevin Krause    
1992 Chris Layton
1999 Gene Manner
2003 West Garrett
2004 Matt Keally
2005 Pat Comstock
2006 Keith Bechtol
2007 Matt Keally
2008 Ben Massam
2009 Jon Grey
2010 Jon Grey
2011 Alex McGrath
2012 Joshua Mercado
2013    Josh Hardin

2015 Faris Sakallah


110 meter High Hurdles
1994    Todd Doughty

400 meter Intermediate Hurdles
1991    Kevin Bosma    
1998 George Ashton
1999 George Ashton
2000 George Ashton

High Jump
1991    Gary Doyle
2009 Cam Shriver
2011 Ben Katz

Pole Vault
2013    Austin Vegas

2014 Derek O'Connell
2015 Derek O'Connell

Long Jump
1992    Ryan Harris    
1993 Ryan Harris

Triple Jump
1992    Ryan Harris
1993 Ryan Harris

Shot Put
1992    Michael Howell    
2000 Barnabas Svalina
2001 Chris Parsons
2002 Chris Parsons
2003 Aaron Mitchell
2004 Chris Parsons
2013    Brian Waterfield

2014 Taylor Frenia
2015 Taylor Frenia


Discus
1992    Michael Howell    
1993 Michael Howell
1995 Adam Williams
2004 Steve Huntzinger

2014 Taylor Frenia
2015 Taylor Frenia


Hammer Throw
1985    Marlon Mattis
1992 Michael Howell
1993 Michael Howell
1995 Adam Williams
1996 Adam Williams
1997 Tyler Steel
1998 Tyler Steel
1999 Tyler Steel
2000 Tyler Steel
2004 Chris Parsons

2015 Brian Waterfield


Javelin Throw
1990    Scott Young    
1992 Scott Young
1993 Ben Montgomery
1997 Todd Doughty
2000 John Hanley
2001 Chris Parsons
2002 Andy Smith
2003 Andy Smith
2004 Andy Smith
2006 Andy Smith
2007 Alex Heacock
2009 Brandon Heroux
2010 Brandon Heroux
2011 Brandon Heroux
2012 Brandon Heroux
2013    Bob Smutsky

2014 Tucker Rizzi
2015 Derek Trott


Decathlon
2000    Phil Agee    
2002 Phil Agee
2003 Phil Agee
2004 Aaron Spicer
2010 Doug Zimmer

2015 Alex Hedrick


4x400 meter Relay
1985

Southern Conference Cross Country Coach of the Year
1975	John Randolph


CAA Cross Country Coach of the Year
1988	Roy Chernock
1990 Walt Drenth
1991 Walt Drenth
1993 Walt Drenth
1994 Walt Drenth
1995 Walt Drenth
1996 Dan Stimson
1997 Andrew Gerard
1999 Andrew Gerard
2000 Andrew Gerard
2001 Andrew Gerard
2002 Andrew Gerard
2003 Alex Gibby
2004 Alex Gibby
2005 Alex Gibby
2006 Alex Gibby
2007 Alex Gibby
2008 Alex Gibby
2009 Alex Gibby
2010 Stephen Walsh
2011 Stephen Walsh
2012 Stephen Walsh
2013 Stephen Walsh
2014 Stephen Walsh

CAA Track and Field Coach of the Year
1992	Dan Stimson
2003 Andrew Gerard

2013 Stephen Walsh



Copyright 2019 The College of William & Mary Athletics. All rights reserved.

Privacy Policy  |  Terms of Use  |  Site Map  |  Customer Care  |  RSS Feeds