W&M Men's Track and Field and Cross Country National and International Honors
Updated: Tuesday 01/01/1999 (ET)
by TribeAthletics.com
Share |

Related Links
NCAA ACHIEVEMENTS
NCAA Cross Country Appearances (26)

Year Place Points
1963 17th 447
1964 20th 500
1966 18th 380
1968 15th 320
1970 10th 366
1971 17th 407
1972 11th 325
1973 4th 174
1975 23rd 533
1990 15th 325
1994 18th 378
1995 17th 398
1997 9th 274
1998 13th 375
1999 13th 371
2000 10th 363
2001 16th 420
2002 14th 407
2003 31st 849
2004 DNF Only four runners finished due to food poisoning
2005 22nd 518
2006 8th 292
2007 15th 432
2008 16th 412
2009 5th 226
2010 19th 420


NCAA Indoor Track and Field Team Scoring Finishes (14)
Year Place Points
1965 T40 of 46 1
1968 T28 of 43 3
1969 T20 of 38 4
1970 T15 of 43 6
1973 T39 of 55 2
1974 T14 of 52 6
1975 T14 of 53 6
1984 T39 of 57 4
1988 T44 of 58 2
1998 T57 of 65 2
1999 T25 of 59 8
2000 T24 of 62 6
2001 T28 of 60 8
2010 T40 of 62 4

NCAA Outdoor Track and Field Team Scoring Finishes (18)

Year Place Points
1934 T27 of 42 5
1935 T19 of 41 6
1968 T23 of 65 8
1969 T19 of 57 8
1970 T33 of 54 6
1974 T31 of 63 6
1986 T46 of 64 5
1990 T56 of 72 4
1991 T32 of 77 8
1992 T57 of 69 3
1995 T65 of 74 2
1997 T34 of 76 8
1999 T58 of 77 3
2000 T30 of 75 8
2001 T39 of 74 5
2003 T32 of 75 7
2005 T60 of 71 2
2012 T66 of 73 1

Indoor National Champions
Date Athlete Event Host Time
3/15/70 Hal Michael Mile Detroit, Mich. 4:03.1
3/15/74 Reggie Clark 880y Detroit, Mich. 1:52.2

USTCA Male Track and Field Athlete of the Year
2001 Matt Lane

NCAA Cross Country Individual Finishers (All-Americans in BOLD)
Year Athlete Finish
1956 Bob DeTombe 27th
1963 Bob Lawson 60th
  Jim Johnson 68th
  Tom Ryan 132nd
  John Randolph 153rd
  Frank Brown 157th
1965 Jim Johnson 16th
1966 Terry Donnelly 43rd
  George Davis 67th
1967 Terry Donnelly 47th
1968 Hal Michael 30th
  George Davis 40th
  Chop Jordan 92nd
  Juris Luzins 158th
  Ted Wood 166th
1969 Hal Michael 7th
1970 Ron Martin 25th
  Hal Michael 65th
1973 Bill Louv 19th
1975 Mac Collins 40th
  Kevin Cropp 153rd
  Steve Nobles 170th
  Chris Tulou 176th
  Mike Ellington 209th
  Jon Michael 244th
  Kevin Ellis 248th
1976 Mike Ellington 63rd
1984 Ken Halla 36th
1985 Ken Halla 18th
1988 Hiram Cuevas 89th
1990 Paul Vandegrift 20th
  Jeff Hough 83rd
  Doug Bergmann 97th
  Steve Swift 114th
  Kevin Krause 117th
  Andy Wilson 153rd
  Neil Buckley 166th
1991 Steve Swift 33rd
  Kevin Krause DNF
1994 Brian Hyde 51st
  Greg Dobrasz 101st
  Matt Wilkens 104th
  Pat Rodrigues 105th
  Brian Eigel 121st
  Rey Mendez 129th
  Mike Brown 139th
1995 Mike Brown 69th
  Pat Rodrigues 80th
  Jason Dunn 106th
  Brian Eigel 121st
  Rey Mendez 142nd
  Eric ter Weele 153rd
  Howard Townsend 155th
1997 Matt Lane 16th
  Kimble Woodworth 62nd
  Howard Townsend 75th
  Mike Brown 91st
  Matt Moran 110th
  Brent Colburn 139th
  Tom Ryan 145th
1998 Matt Lane 11th
  Geoff Williamson 81st
  Gene Manner 95th
  Tom Ryan 107th
  Anders Christiansen 178th
  Sean Graham 233rd
  Eric Bonnette 234th
1999 Matt Lane 5th
  Gene Manner 92nd
  Nick Brockway 109th
  Dean Fields 128th
  Mike Hoglund 140th
  Todd Swenson 147th
  Eric Bonnette 190th
2000 Ed Moran 32nd
  Todd Swenson 76th
  Ben Jenkins 80th
  Sean Graham 133rd
  Jacob Frey 142nd
  Gene Manner 150th
  Dean Fields 179th
2001 Sean Graham 51st
  Ben Jenkins 79th
  John O'Connor 103rd
  Jacob Frey 131st
  Matt Maline 154th
  Craig Carey 158th
  Tyler Kirk 173rd
2002 Ed Moran 30th
  John O'Connor 82nd
  Matt Keally 113th
  Jacob Frey 124th
  Charlie Hurt 170th
  Adam Otstot 175th
  West Garrett 181st
2003 Charlie Hurt 186th
  Jason Schoener 209th
  Jeff Hedley 210th
  Matt Keally 211st
  Pat Comstock 216th
  Adam Otstot 245th
  David Murphy 247th
2004 Christo Landry 38th
  Adam Tenerowicz 93rd
  Jeff Hedley 111th
  Jason Schoener 188th
  Pat Comstock DNF
  Ian Fitzgerald DNF
2005 Ian Fitzgerald 72nd
  Sean Anastasia-Murphy 135th
  Jeff Hedley 141st
  Adam Tenerowicz 149th
  Matt Keally 168th
  Keith Bechtol 219th
  Christo Landry 252nd
2006 Christo Landry 34th
  Keith Bechtol 60th
  Ian Fitzgerald 96th
  Dave Mock 108th
  Anthony Arena 120th
  Sean Anastasia-Murphy 156th
  Colin Leak 211th
2007 Christo Landry 13th
  Patterson Wilhelm 123rd
  Dave Mock 133rd
  Ian Fitzgerald 138th
  Ben Massam 139th
  Rob Dennis 179th
  Colin Leak 249th
2008 Patterson Wilhelm 69th
  Jon Grey 78th
  Colin Leak 94th
  Ben Massam 124th
  Lewis Woodard 149th
  Tom Burke 195th
  Peter Dorrell 241st
2009 Jon Grey 17th
  Patterson Wilhelm 34th
  Colin Leak 40th
  Lewis Woodard 53rd
  Zach Gates 126th
  Brian Sklodowski 202nd
  Ben Massam 212th
2010 Chas Gillespie 58th
  Lewis Woodard 86th
  Zach Gates 101st
  Tom Burke 124th
  Josh Hardin 140th
  Alex McGrath 150th
  Zach Tennant 184th

Indoor Track and Field Individual Competitors (All-America in BOLD)
Date Athlete Event Host Mark Place (Rd)
3/12/65 Jim Johnson Mile Detroit, Mich. 4:10.5 1st (P)
3/13/65 Jim Johnson Mile Detroit, Mich. 4:11.9 5th (F)
3/15/68 Terry Donnelly Mile Detroit, Mich. 4:10.4 (P)
3/14/69 Mike Fratkin 60y Dash Detroit, Mich. ** (P)
3/14/69 Doug Griffith 60y Hurdles Detroit, Mich. ** (P)
3/15/69 Hal Michael Mile Detroit, Mich. 4:06.8 5th (F)
3/15/69 Juris Luzins 1,000y Detroit, Mich. 2:08.3 3rd (F)
3/14/70 Hal Michael Mile Detroit, Mich. 4:06.6 (P)
3/15/70 Hal Michael Mile Detroit, Mich. 4:03.1 1st (F)
3/13/71 Hal Michael Mile Detroit, Mich. 4:05.9 (P)
3/10/72 Charlie Strode Pole Vault Detroit, Mich. 16-4 (P)
3/11/72 Charlie Strode Pole Vault Detroit, Mich. 16-0 (F)
3/12/73 Reggie Clark 1,000y Detroit, Mich. 2:09.1 (P)
3/12/73 Ron Martin Mile Detroit, Mich. 4:08.5 (P)
3/12/73 Mac Collins Mile Detroit, Mich. ** (P)
3/12/73 Charles Dobson 60y Hurdles Detroit, Mich. 7.2 (F)
3/14/74 Reggie Clark 880y Detroit, Mich. 1:52.2 1st (F)
3/14/75 Charles Dobson 60y Hurdles Detroit, Mich. ** (P)
3/14/75 Charles Dobson 60y Hurdles Detroit, Mich. ** (S)
3/14/75 Al Irving High Jump Detroit, Mich. 6-11 (P)
3/14/75 Frank Courtney, Bill Becker, Mac Collins, Ron Martin DMR Detroit, Mich. 9:52.3 1st (P)
3/15/75 Al Irving High Jump Detroit, Mich. 7-1 4th (F)
3/15/75 Reggie Clark 880y Detroit, Mich. 1:52.6 4th (F)
3/15/75 Frank Courtney, Bill Becker, Mac Collins, Reggie Clark DMR Detroit, Mich. 10:05.1 4th (F)
3/12/77 Dave Lipinski Pole Vault Detroit, Mich. 16-4 (F)
3/10/84 Jeff Powell 55m Hurdles Syracuse, N.Y. 7.13 (F)
3/12/88 David Ryan, Rob Campbell, Hiram Cuevas, Paul Vandegrift 4x800m Oklahoma City, Okla. 7:35.48 5th (F)
3/10/89 Paul Vandegrift Mile Indianapolis, Ind. 4:04.72 (P)
3/11/89 Paul Vandegrift Mile Indianapolis, Ind. 4:03.95 8th (F)
3/9/90 Paul Vandegrift Mile Indianapolis, Ind. 4:04.34 (P)
3/11/94 Brian Hyde 3,000m Indianapolis, Ind. 8:12.48 11th (P)
3/9/95 Brian Hyde Mile Indianapolis, Ind. 3:59.16 5th (F)
3/13/98 Anders Christiansen 800m Indianapolis, Ind. 1:50.15 8th (P)
3/13/98 Matt Lane 3,000m Indianapolis, Ind. 8:00.40 7th (F)
3/6/99 Anders Christiansen 800m Indianapolis, Ind. 1:48.72 2nd (P)
3/6/99 Matt Lane 5,000m Indianapolis, Ind. 13:59.19 4th (F)
3/7/99 Anders Christiansen 800m Indianapolis, Ind. 1:47.19 6th (F)
3/10/00 Matt Lane 5,000m Fayetteville, Ark. 13:57.29 3rd (F)
3/9/01 Matt Lane 5,000m Fayetteville, Ark. 13:43.36 2nd (F)
3/9/01 Sean Graham, Chris Wilber, Sean Conway, Mike Hoglund DMR Fayetteville, Ark. 9:54.01 11th (P)
3/13/09 Ian Fitzgerald Mile College Station, Texas 4:01.49 2nd (P)
3/14/09 Ian Fitzgerald Mile College Station, Texas 4:03.36 9th (F)
3/12/10 Jon Grey 5,000m Fayetteville, Ark. 13:46.12 5th (F)

Outdoor Track and Field All-America
Year Athlete Event Host Mark
1934 Monk Little Broad Jump (Final) Los Angeles, Calif. 24-0
1935 Monk Little Broad Jump (Final) Berkeley, Calif. 24-8.5
1968 Scott McLennan Long Jump Berkeley, Calif. 22-10
1968 Scott McLennan Triple Jump Berkeley, Calif. 46-10.25
1968 Bruce Dallas High Jump Berkeley, Calif. 6-6
1968 Juris Luzins 800m Berkeley, Calif. 1:50.5
1968 Hal Michael 1,500m Berkeley, Calif. 3:48.5
1968 Mike Fratkin 200m Berkeley, Calif. 20.8 (+4.3)
1968 Mike Fratkin 100m Berkeley, Calif. 10.4 (+2.1)
1968 Mike Fratkin 100m (Semifinal) Berkeley, Calif. 10.7
1968 Terry Donnelly 3,000m Steeplechase (Final) Berkeley, Calif. 8:55.0

1969

Dan Henneberg Pole Vault Knoxville, Tenn. 15-0
1969 Hal Michael Mile Knoxville, Tenn. 4:03.4
1969 Hal Michael Mile (Final) Knoxville, Tenn. 4:01.4
1969 Juris Luzins 880y Knoxville, Tenn. 1:48.6
1969 Juris Luzins 880y (Semifinal) Knoxville, Tenn. 1:47.9
1969 Juris Luzins 880y (Final) Knoxville, Tenn. 1:46.4
1970 Dan Henneberg Pole Vault Des Moines, Iowa 15-6
1970 Bob Daniel Javelin Des Moines, Iowa 201-4
1970 Mike Fratkin 220y Des Moines, Iowa 21.2
1970 Mike Fratkin 220y (Semifinal) Des Moines, Iowa 21.4
1970 Mike Fratkin 220y (Final) Des Moines, Iowa 21.6
1970 Hal Michael Mile Des Moines, Iowa 4:06.9
1970 Hal Michael Mile (Final) Des Moines, Iowa 4:01.9
1972 Reggie Clark 800m (Semifinal) Eugene, Ore. 1:49.1
1973 Charles Dobson 120y Hurdles (Semifinal) Baton Rouge, La. 14.0
1973 Reggie Clark 880y (Semifinal) Baton Rouge, La. 1:49.3
1974 Christopher Tulou 3-Mile Austin, Texas 14:14.4
1974 Ron Martin 3-Mile Austin, Texas 13:47.13
1974 Ron Martin 3-Mile (Final) Austin, Texas 13:41.49
1975 Christopher Tulou 3-Mile Provo, Utah 14:43.2
1975 Tim Cook 3-Mile Provo, Utah 14:53.2
1975 Al Irving High Jump Provo, Utah 6-11
1975 John Jones Long Jump Provo, Utah 23-7.75
1975 John Jones Triple Jump Provo, Utah 49-10.25
1975 Charles Dobson 120y Hurdles Provo, Utah 14.08 (+0.7)
1975 Charles Dobson 120y Hurdles (Semifinals) Provo, Utah 13.87 (+2.5)
1975 Bill Becker 440y Hurdles Provo, Utah 52.15
1975 Bill Becker 440y Hurdles (Semifinals) Provo, Utah 52.85
1975 Reggie Clark 880y Provo, Utah 1:51.78
1975 Reggie Clark 880y Hurdles Provo, Utah 1:49.73
1977 Kevin Cropp 1,500m Champaign, Ill. 3:48.7
1978 Rich Rothschild 1,500m Eugene, Ore. 3:49.2
1978 Jim Shields 3,000m Steeplechase Eugene, Ore. 9:50.9
1979 Jim Shields 3,000m Steeplechase Champaign, Ill. 8:58.7
1985 Ken Halla 10,000m (Final) Austin, Texas 29:55.32
1986 Ken Halla 10,000m (Final) Indianapolis, Ind. 29:30.40
1988 Hiram Cuevas 1,500m Eugene, Ore. 3:46.69
1988 Hiram Cuevas 1,500m (Final) Eugene, Ore. 3:44.83
1989 Paul Vandegrift 1,500m Provo, Utah 3:48.26
1990 Paul Vandegrift 1,500m Durham, N.C. 3:41.25
1990 Paul Vandegrift 1,500m (Final) Durham, N.C. 3:41.52
1991 Paul Vandegrift 1,500m Eugene, Ore. 3:43.21
1991 Paul Vandegrift 1,500m (Final) Eugene, Ore. 3:40.11
1991 Jeff Hough 10,000m (Final) Eugene, Ore. 29:07.95
1992 Paul Vandegrift 1,500m Austin, Texas 3:42.69
1992 Paul Vandegrift 1,500m (Final) Austin, Texas 3:39.92
1992 Steve Swift 10,000m (Final) Austin, Texas 31:07.33
1992 Jeff Hough 10,000m (Final) Austin, Texas 30:44.19
1994 Steve Swift 10,000m (Final) Boise, Idaho 30:26.98
1995 Brian Hyde 1,500m Knoxville, Tenn. 3:44.12
1995 Brian Hyde 1,500m (Final) Knoxville, Tenn. 3:41.34
1997 Anders Christiansen 800m Bloomington, Ind. 1:47.41
1997 Anders Christiansen 800m (Final) Bloomington, Ind. 1:46.56
1998 Matt Lane 5,000m (Final) Buffalo, N.Y. 13:52.04
1999 Anders Christiansen 800m Boise, Idaho 1:50.26
1999 Matt Lane 5,000m (Final) Boise, Idaho 14:10.71
2000 Matt Lane 5,000m (Final) Durham, N.C. 13:49.92
2001 Matt Lane 5,000m (Final) Eugene, Ore. 13:44.99
2003 Ed Moran 5,000m (Semifinals) Sacramento, Calif. 14:00.48
2003 Ed Moran 5,000m (Final) Sacramento, Calif. 13:54.46
2003 Sean Graham 5,000m (Semifinals) Sacramento, Calif. 14:01.29
2003 Sean Graham 5,000m (Final) Sacramento, Calif. 13:58.39
2005 Christo Landry 5,000m (Semifinals) Sacramento, Calif. 14:08.76
2005 Ed Moran 5,000m (Semifinals) Sacramento, Calif. 14:21.35
2005 Ed Moran 5,000m (Final) Sacramento, Calif. 13:46.99
2006 Christo Landry 5,000m (Semifinals) Sacramento, Calif. 14:32.20
2007 Keith Bechtol 10,000m (Final) Sacramento, Calif. 29:20.05
2008 Ian Fitzgerald 5,000m (Semifinals) Des Moines, Iowa 14:38.16
2009 Ian Fitzgerald 5,000m (Semifinals) Fayetteville, Ark. 14:17.94
2009 Brandon Heroux Javelin (Semifinal) Fayetteville, Ark. 63.58m
2009 Jon Grey 10,000m (Final) Fayetteville, Ark. 29:51.13
2010 Harry Miller 3,000m Steeplechase (Quarterfinals) Greensboro, N.C. 8:47.89
2010 Harry Miller 3,000m Steeplechase (Semifinals) Eugene, Ore. 8:46.49
2010 Colin Leak 5,000m (Semifinals) Greensboro, N.C. 14:16.56
2010 Lewis Woodard 5,000m (Semifinals) Greensboro, N.C. 14:22.87
2010 Brandon Heroux Javelin (Semifinals) Greensboro, N.C. 65.28m
2011 Brian Sklodowski 1,500m Bloomington, Ind. 3:51.77
2011 Liam Anastasia-Murphy 3,000m Steeplechase (Quarterfinals) Bloomington, Ind. 9:02.56
2011 Lewis Woodard 5,000m (Semifinals) Bloomington, Ind. 14:13.43
2011 Alex McGrath 10,000m (Semifinals) Bloomington, Ind. 29:55.60
2011 Ben Massam 10,000m (Semifinals) Bloomington, Ind. 30:16.83
2011 Jon Grey 10,000m (Semifinals) Bloomington, Ind. 29:25.03
2011 Jon Grey 10,000m (Finals) Des Moines, Iowa 29:35.30
2012 Chris Tyson 1,500m Jacksonville, Fla. 4:06.35
2012 Josh Hardin 10,000m (Semifinals) Jacksonville, Fla. 31:00.45
2012 Alex McGrath 10,000m (Semifinals) Jacksonville, Fla. 31:06.63
2012 Brandon Heroux Javelin (Semifinals) Jacksonville, Fla. 71.86m
2012 Brandon Heroux Javelin (Finals) Des Moines, Iowa 73.55m
2013 John Muller 1,500m Greensboro, N.C. 3:54.54
2013 Rad Gunzenhauser 5,000m (Semifinals) Greensboro, N.C. 14:28.74
2013 Alex McGrath 5,000m (Semifinals) Greensboro, N.C. 14:38.16
2013 Josh Hardin 10,000m (Semifinals) Greensboro, N.C. 30:07.24
2013 Liam Anastasia-Murphy 3,000m Steeplechase (Quarterfinals) Greensboro, N.C. 9:04.42
2013 Austin Vegas Pole Vault (Semifinals) Greensboro, N.C. 4.75m
2013 Bob Smutsky Javelin (Semifinals) Greensboro, N.C. 67.77m
2014 Derek O'Connell Pole Vault (Semifinals) Jacksonville, Fla. 5.17m
2015 Ryan Gousse 3,000m Steeplechase (Quarterfinals) Jacksonville, Fla. 8:49.38
2015 Derek O'Connell Pole Vault (Semifinals) Jacksonville, Fla. 4.85m
2015 Brian Waterfield Hammer Throw (Semifinals) Jacksonville, Fla. 60.63m
2015 Bob Smutsky Javelin (Semifinals) Jacksonville, Fla. 69.14m
2015 Bob Smutsky Javelin (Finals) Eugene, Ore. 67.93m

IAAF/WORLD ACCOMPLISHMENTS
World Records - Indoor Track and Field

1970 DMR 9:42.6

1970 Juris Luzins 880y 1:50.9 (12-laps to a mile banked board track)

International Competitors
Year Athlete Competition Result
1969 Mike Fratkin Maccabiah Games Gold (200m, 4x100m), Bronze (100m)
1970 Juris Luzins U.S. vs. Europe & USSR  
1970 Hal Michael U.S. vs. Europe & USSR  
1975 Charles Dobson Pan-Am Games  
1977 Rich Rothschild Maccabiah Games Gold (1,500m), Silver (800m)
1981 Ira Meyers Maccabiah Games Gold (Half-Marathon)
1982 Jeff Powell Pan-Am Junior Games Silver (110m Hurdles)
1985 Mitch Cooper Maccabiah Games  
1987 John Malone U.S. vs. U.K. Indoor  
1988 Paul Vandegrift World Junior Championships  
1990 Bryan Delsite World Junior Championships  
1991 Paul Vandegrift U.S. vs. Europe & USSR  
1992 Paul Vandegrift U.S. vs. U.K. Indoor  
1995 Bryan Hyde World Track Championships  
1996 Bryan Hyde Olympic Games  
1999 Steve Swift World Track Championships  
2001 Matt Lane World University Games  
2001 Chris Parsons U.S. vs. U.K. Juniors  
2001 Matt Maline World Junior Cross Country  
2004 Keith Bechtol World Junior Championships 10,000m
2005 Christo Landry World Junior Cross Country  
2005 Dave Mock NACAC Junior Cross Country Champion
2006 Sean Graham Four Nations Meet  
2006 Ed Moran Chiba Ekiden Relay  
2007 Jacob Frey Pan-Am Games Marathon
2007 Ed Moran Pan-Am Games Gold (5,000m)
2008 Ed Moran World Cross Country  
2008 Harry Miller NACAC U-23 Track Championships 3,000m Steeplechase
2008 Ed Moran Chiba Ekiden Relay  
2009 Ed Moran World Cross Country  
2010 Ed Moran Chiba Ekiden Relay  
2011 Ed Moran Great Edinburgh XC Challenge  
2011 Ed Moran World Cross Country  
2011 Colin Leak NACAC Cross Country 3rd Place
2011 Jon Grey Izumo Ekiden Relay  
2011 Christo Landry Izumo Ekiden Relay  
2012 Jon Grey Great Edinburgh XC Challenge  
2012 Brandon Heroux NACAC U-23 Track Championships Javelin (for Canada)
2013 Ben Katz Maccabiah Games Silver (4x100m Relay), Bronze (High Jump)
2013 Bob Smutsky Pan-Am Junior Games Javelin
2014 Christo Landry Chiba Ekiden Relay  
2015 Jon Grey Great Edinburgh XC Challenge  
2015 Jon Grey APA Pan-American Cross Country Cup  

AAU/TAC/USAT&F
Indoor National Champions

1970 Juris Luzins AAU 1,000y

Outdoor National Champions
1970 Hal Michael AAU Mile

Road National Champions
2010 Ed Moran 10K
2012 Christo Landry 15K
2014 Christo Landry 10-Mile
2014 Christo Landry 25K
2014 Christo Landry 10K

Cross Country National Champions
2011 Jon Grey USAT&F Club Cross Country

USA Road Circuit Champion
2012 Christo Landry
2014 Christo Landry

American Indoor Records
1970 Juris Luzins 1,000y 2:05.6

American Road Records
2014 Christo Landry 25K 1:14:18

Olympic Trials
Year Athlete Event
1928 Ed Justis Javelin
1936 Monk Little Broad Jump
1968 Terry Donnelly 3,000m Steeplechase
1972 Hal Michael 1,500m
1972 Juris Luzins 800m
1976 Ron Martin 1,500m (England)
1976 Ron Martin 5,000m (England)
1980 Dave Lipinski Pole Vault
1984 Jeff Powell 110m Hurdles
1988 Hiram Cuevas 1,500m
1988 Ken Halla 10,000m
1992 Paul Vandegrift 1,500m
1996 Brian Hyde 1,500m
1996 Paul Vandegrift 1,500m
1996 Steve Swift Marathon
2000 Matt Lane 5,000m
2000 Anders Christiansen 800m
2000 Steve Swift Marathon
2004 Matt Lane 5,000m
2004 Sean Graham 5,000m
2008 Jacob Frey Marathon
2008 Ed Moran 10,000m
2012 Keith Bechtol Marathon
2012 Christo Landry 10,000m
2012 Brandon Heroux Javelin (for Canada)

ACADEMIC HONORS
USTFCCCA Team All-Academic Cross Country (14)

1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012

USTFCCCA Team All-Academic Track and Field (5)
2009, 2010, 2011, 2012, 2014

Rhodes Scholars
1989 -  J.R. Deshazo
1994 - Andrew Zawacki

Goldwater Scholar
2005 - Keith Bechtol

Fulbright Scholar
2013 - Alex McGrath

Fulbright Scholar
2013 - Alex McGrath

CoSIDA Academic All-America
1995 - Matt Wilkens (3)
1996 - Matt Wilkens (1)
2000 - Matt Lane (3)
2003 - Josh Watson (3)
2003 - West Garrett (2)
2006 - Keith Bechtol (3)
2007 - Keith Bechtol (1)
2013 - Alex McGrath (2)

USTFCCCA All-Academic
1996 - Matt Wilkens
1997 - Matt Lane
1997 - Kimble Woodworth
1998 - Matt Lane
1998 - Geoff Williamson
1999 - Anders Christiansen
1999 - Matt Lane
1999 - Gene Manner
2000 - Gene Manner
2000 - Matt Lane
2003 - Josh Watson
2003 - West Garrett
2004 - Matt Keally
2005 - Matt Keally
2006 - Keith Bechtol
2006 - Christo Landry
2006 - Ian Fitzgerald
2006 - Dave Mock
2007 Christo Landry
2007 - Ian Fitzgerald
2007 - Ben Massam
2008 - Ben Massam
2009 - Brian Sklodowski
2009 - Zach Gates
2009 - Ben Massam
2009 - Ian Fitzgerald
2009 - Brandon Heroux
2009 - Christo Landry
2010 - Brandon Heroux
2010 - Chas Gillespie
2011 - Alex McGrath (x2)
2011 - Ben Massam
2011 - Brian Sklodowski
2011 - Lewis Woodard
2012 - Alex McGrath (x2)
2012 - Brandon Heroux
2013 - Alex McGrath
2015 - Brian Waterfield

Phi Beta Kappa
1929 Edwin W. Lohr '24
1935 Monk Little
1966 Paul Bernstein
1988 Jay Rush
1991 Seth Carpenter
1993 Andrew Zawacki
1995 Chris Wenk
1996 Matt Wilkens
1999 Geoff Williamson
2002 Matt Schu
2003 Tyler Kirk
2003 Josh Watson
2004 Scott Ickes
2005 Pat Comstock
2005 Mike Dominguez
2006 Keith Bechtol
2007 Ollie Ehlinger

CAA Cross Country All-Academic Team
2013 Nathaniel Hermsmeier
2014 Trevor Sleight

CAA Track and Field All-Academic Team
2015 Lucas Wratschko

CAA All-Sports Male Scholar-Athlete of the Year

2007 Keith Bechtol
2012 Brandon Heroux

CAA Cross Country Scholar-Athlete of the Year
2003 Adam Otstot
2004 Pat Comstock
2005 Keith Bechtol
2006 Keith Bechtol
2007 Christo Landry
2009 Brian Sklodowski
2012 Alex McGrath

CAA Track and Field Scholar-Athlete of the Year
2003 Chris Parsons
2004 Chris Parsons
2005 Keith Bechtol
2006 Keith Bechtol
2007 Keith Bechtol
2009 Cam Shriver
2010 Brandon Heroux
2012 Brandon Heroux
2013 Alex McGrath
2015 Brian Waterfield

OTHER HONORS
W&M Alumni Medallion
1971 Walter Zable '37
1994 John Randolph '64
2008 Randy Hawthorne '67

Tribe Club/AEF Senior Athlete of the Year
1992 Paul Vandegrift
1996 Brian Hyde
1999 Anders Christiansen
2001 Matt Lane
2007 Keith Bechtol
2008 Ian Fitzgerald
2012 Brandon Heroux

Bruce Davidson Award
1996 Matt Wilkens
1999 Anders Christiansen
2000 Matt Lane
2004 Chris Parsons
2006 Keith Bechtol
2009 Christo Landry

CAA 25th Anniversary Cross Country Team
Mike Brown
Jacob Frey
Sean Graham
Ken Halla
Jeff Hedley
Charlie Hurt
Brian Hyde
Matt Keally
Kevin Krause
Christo Landry
Matt Lane
Ed Moran
Steve Swift
Howard Townsend
Paul Vandegrift

CAA 25th Anniversary Track and Field Team
Anders Christiansen
Ian Fitzgerald
Jeff Hough
Mike Howell
Brian Hyde
Matt Lane
Ed Moran
Paul Vandegrift

CAA 25th Anniversary Silver Stars Team
Matt Lane

Southern Conference 75th Anniversary Cross Country Team
Hal Michael

Southern Conference 75th Anniversary Track and Field Team
Hal Michael
Reggie Clark

Copyright 2019 The College of William & Mary Athletics. All rights reserved.

Privacy Policy  |  Terms of Use  |  Site Map  |  Customer Care  |  RSS Feeds