Name Sport(s) Induction Year
Hassen I. Abdellah '80 Football 2004
Theodore P. Aceto '89 Basketball, Baseball 2000
Robert R. Albert '52 Football 1982
Thomas A. Alexander '62 Football 2009
Charles W. Allen '92 Football, Tennis 1983
Mike Anders '98 Baseball 2011
Alexander Anderson '71 Tennis 1999
John C. Anderson '05 Basketball, Football 1983
Jaye Andrews '85 Basketball 1991
Scott D. Auchenbach '90 Football 2005
Michael J. Axe '75 Football 2007
Stephen W. Baird '72 Tennis 1983
Almira S. Baldwin Arnold '94 Field Hockey 2008
Stephanie N. Bango '02 Track & Field 2012
Robert R. Barry '80 Basketball 1989
William C. Bartol 1872 Teacher 1987
Dawn M. Becker '85 Softball 1997
Robert W. Bickel '79 Cross Country, Track & Field 2002
Edgar H. Biggs Athletic Trainer 1984
Walter A. Blair '07 Baseball 1988
Neal Blaisdell '27 Football 1998
George T. Boiston '35 Football 1982
Arda Bowser '23 Football 1979
Arthur L. Brandon '27 Administrator 1995
Michael C.L. Bright '93 Basketball 2005
Mark R. Brotherton '83 Soccer 2006
Rodney A. Brown '83 Lacrosse 2009
Margaret L. Bryan Administrator 1991
George A. Buckheit '79 Cross Country, Track & Field 1986
Edward M. Burman '96 Football 2014
Michael B. Butts '89 Basketball 2000
Joseph J. Buzas '41 Baseball, Basketball 1981
Francis J. Carroll Jr. '75 Cross Country, Track & Field 1994
Harvey D. Carter '73 Basketball 2005
Barbara Castens-Seidell '79 Field Hockey, Basketball, Lacrosse 1985
John F. Chironna '55 Football, Baseball 1984
George W. Cockill '05 Football, Baseball, Basketball, Coach 1984
Charles Cole '88 Cross Country, Track & Field 2010
William L. Courtney '92 Basketball 2007
Mary M. Creamer '03 Basketball 2013
Edward E. Curran '88 Wrestling 2005
Thomas E. Cusick '87 Lacrosse 1996
Gabrielle L. Czaja '85 Track & Field, Cross Country 2000
Dianne T. Czarnecki '87 Field Hockey, Softball 1999
John D. Dailey '74 Football 1989
Yetunde Daniels Rubinstein '00 Track & Field 2012
Harold M. Danzig '59 Basketball 1983
Harry O. Dayhoff '23 Football, Basketball, Track & Field 1981
Thomas A. Dean '52 Football 1988
William D. Dearstyne '62 Swimming 1982
Marjorie A. Deck '73 Basketball, Field Hockey, Tennis 1989
John B. Dempsey '34 Football, Track & Field 1992
Sara S. Den Besten Collins '96 Rowing 2009
Eugene B. Depew '71 Football, Football Coach, Baseball Coach 2013
Glenn W. (Wally) Diehl '28 Football 1980
David P. Domsohn '89 Soccer 1999
Hugh Donovan '96 Lacrosse 2011
William C. Dorr '62 Swimming 1995
William L. Drake '75 Swimming, Water Polo 1996
Stanley J. Durtan '73 Football 1998
Lee C. Edmonds '79 Cross Country, Track & Field 2002
Kevin R. Eiben '01 Football, Baseball 2012
M. Robert Etzweiler '61 Golf 2003
Harold L. Evans Golf Coach, Pro 1986
Rose Ewan Administrator, Tennis Coach 2010
Mitchell Farbstein '73 Football, Track & Field 1991
Nicholas A. Farina '34 Football 1985
C. Edwin Farver '69 Basketball, Lacrosse 1981
Robert R. Ferraro Jr. '94 Wrestling 2004
Lonnie Fertik Williard '83 Track & Field 1994
John D. Filer '37 Football, Basketball 1986
Lisa M. Fink Povsic '93 Softball, Basketball 2003
Pat Flannery '80 Basketball, Basketball Coach, Baseball 2011
Kirk Foulke '61 Football 2010
B. Kathryn Frazier '82 Swimming 1987
Pete Fry '32 Football, Basketball, Baseball, Track 1997
Frank S. Funair '40 Football, Boxing 1984
Thomas E. Gadd Football Coach 2003
Joseph A. Gallagher '52 Football, Basketball, Track 1981
Michael J. Geraghty '84 Track & Field 2006
Robert J. Gibbon Jr. '85 Football 2000
Elisabeth Gibbons '95 Soccer 2006
J. Ronald Giordano '63 Football 1995
James Given '88 Football 2007
William H. Gravely '77 Track & Field, Basketball 1998
Susanne Gray Behringer '84 Lacrosse, Field Hockey 1996
Benjamin W. Griffith 1899 Administrator, Baseball, Football 1980
Jay Gross '93 Swimming 2008
Margaret Grunow Conze '93 Swimming 2004
Arthur F. Gulden Track & Field and Cross Country Coach 2001
George F. Haines '43 Basketball 1980
Edward H. Halicki '29 Football, Baseball, Basketball 1983
F. Ellis Harley '59 Basketball, Baseball 1997
Brian S. Harshman '85 Cross Country, Track & Field 2003
James B. Harvey '88 Swimming, Water Polo 1999
Lawrence K. Hathaway '65 Basketball 1993
Samuel C. Havrilak '69 Football 1981
Pamela H. Heller Shassian '79 Field Hockey, Basketball, Lacrosse 2000
Jill Henry-Feeney '81 Basketball, Field Hockey, Softball 1993
Edward J. Hess Jr. '90 Tennis 2003
Jeff Hilk '86 Water Polo, Swimming 2010
W. Clarke Hinkle '32 Football 1979
Tameka A. Hinton '95 Track & Field 2005
Jon-Robert Holden '98 Basketball 2008
Lori D. Houck Steigerwald '00 Basketball 2014
Eugene L. Hubka '47 Football, Baseball 1987
Mark D. Hulme '83 Cross Country, Track & Field 2001
Albert E. Humphreys Football Coach, Administrator 1997
George K. James '30 Football, Baseball 1979
Owen W. James '34 Football 1982
Sidney I. Jamieson Lacrosse & Football Coach 2005
Kenneth W. Jenkins '82 Football 1987
Ian P. Joseph '01 Baseball 2013
Michael R. Joseph '90 Basketball 2003
Alvin F. Julian '23 Football, Basketball, Baseball 1981
Lynn Kachmarik Swimming and Water Polo Coach 2014
Catherine A. Karpuk Seward '77 Diving 1993
Richard P. Kaufmann '68 Football, Wrestling 1996
Robert C. Keegan '44 Baseball, Basketball 1982
George H. Kiick '40 Football, Basketball, Baseball 1984
Patrick C. King '92 Basketball 2006
Ronald C. Kinsey '66 Football 2006
Ann L. Kirwin Anderson '87 Basketball 1998
Louis Kissling '71 Lacrosse 1987
Kathy Kline Grove '80 Field Hockey, Lacrosse 1994
David M. Kucera '85 Football 1992
William H. Lane '45 Football, Basketball, Baseball, Baseball Coach 1979
Robert A. Latour Swimming Coach, Administrator 1985

Harry L. Lawrence '51

Football Coach 1983
Richard N. Lemon '97 Football 2007
Albert V. Leslie '81 Basketball 1986
Dorothy "Bugs" Harvey Lloyd '53 Field Hockey 2007
Adam J. Lord '03 Football 2014

Eugene C. Luccarelli '71

Football, Baseball 1991
Kathleen A. Lynch '87 Swimming 1998
Paul Maczuzak '68 Football 1990
Kurt Manrodt Jr. '39 Football 1983
Thomas M. Marchetti Jr. '91 Wrestling 2009
Robert L. Marks '67 Football 1997
Joseph R. Markulike Jr. '90 Baseball 2001
Becki J. Marshall '02 Cross Country, Track & Field 2013
Christopher Mathewson 1902 Baseball, Football, Basketball 1979
Jay P. Mathias '35 University Trustee 1982
Lynnette McBride '91 Track & Field 2010
Harry E. McCormick '04 Baseball, Football, Track & Field, Basketball, Coach 1979
Michael P. McDonald '80 Football 2002
George L. McGaughey '35 Football 1982

James W. McKee '69

Lacrosse 1999
Martin H. McKibbin '52 Football, Basketball, Baseball 1985
Glenn R. McLaughlin '74 Cross Country, Track & Field 1999
Thomas E. McLean '78 Track, Basketball 1983
Clifford K. "Mickey" Melberger '61 Football, University Trustee 2004
Susan D. Mestier Brauner '74 Swimming 1997
Geoffrey B. Miller '76 Swimming, Water Polo 1998
Thomas G. Mitchell '66 Football 1979
Malcolm E. Musser '18 Basketball, Football, Coaching 1979
Bradford J. Myers '53 Football 1980
Edward C. Myers '34 Football 1979
Jennifer A. Myers Keating '98 Women's Swimming 2008
Edward E. Mylin Football Coach 1981

J. Douglas Nauman '73

Football, Track & Field 1984
Sharon L. Nichols '91 Softball 2001
Robert H. Odell Football Coach 1988

Peter R. O'Keeffe '72

Swimming 1984
Gregory W. Olson '70 Swimming 1988
James E. Ostendarp '52 Football 1981
R. Lyman Ott '62 Soccer 1983
Edward W. Pangburn '15 Football, Baseball, Trustee 1981
Judith M. Perry West '90 Cross Country, Track & Field 2008
Margaret Philleo Ricci '79 Field Hockey, Basketball, Lacrosse 2002
John M. Plant Administrator, Coach 1982
Tyler O. Prout '00 Baseball 2012
Martin A. Quick '39 Boxing, Football 1990
Suzanne M. Raffaele '03 Lacrosse 2014
David P. Rath '70 Soccer, Tennis 1988
Arthur B. Raynor '50 Soccer, Baseball 1984
J. Maxwell Reed '24 Football, Baseball 1989
William P. Reifsnyder '84 Cross Country, Track & Field 1989
Craig A. Reynolds Soccer Coach, Tennis Coach, Track & Field Coach, Administrator 2012
Don H. Richards '56 Baseball 1985
Robert N. Richards Jr. '74 Diving 1985
Richard B. Roush '51 Baseball, Soccer 2012
Susan Rowland Miller '89 Track & Field 1999
Randall J. Ruger '70 Football, Baseball 1982
Richard W. Russell Swimming and Water Polo Coach 1997
Thomas H. Sanders '79 Lacrosse 2000
Richard J. Sayre '82 Cross Country, Track & Field 1991
Thomas M. Scotton '78 Wrestling 1983
Scott F. Schulte '81 Water Polo, Swimming 1986
Roger J. Schwanhausser '75 Swimming, Water Polo 2002
Christopher M. Seneca '87 Basketball 1992
Larry M. Schoeneberger '75 Football 2001
Christian L. Simpson '94 Basketball 2011
John J. Sitarsky '36 Football, Basketball, Baseball, Football Coach 1985
James P. Smigie '65 Swimming 1980
Harvey F. Smith 1894 Baseball, Football, Trustee 1982
Stuart M. Smith '38 Football 1980
Carl G. Snavely '33 Football Coach 1980
Gary A. Sojka Administrator 2006
Stacey Spitko Reeder '88 Basketball, Softball 1995
Edwin S. Stebbins '37 Track & Field 1997
Katherine E. Steele Peters '96 Volleyball 2007
Joseph B. Steiner '62 Basketball 1986
Stephen J. Stephanou '38 Boxing, Football 1991
Herbert E. Stiefel '52 Football 1998
Bruce E. Strasburg '75 Soccer 1998
Scott A. Strasburg '77 Soccer 1993
Donald W. Strassner '52 Basketball 1994
Justin T. Sussman '03 Lacrosse 2014
Julie M. Sweitzer Granger '99 Cross Country, Track & Field 2011
Walter S. Szot '44 Football 1993
Burton W. Talmage '55 Football 1981
W. Paul Terhes '61 Football 1980
E. Jared Thimme '66 Swimming 1990
Thomas A. Thompson '60 Basketball, Baseball, Coach 1986
Louis V. Tomasetti '40 Football 1995
Erle M. Topham '15 Football, Baseball 1980
Gary B. Toubman '76 Soccer 2004
Bradley N. Tufts Administrator, Golf Coach 2000
Ralph M. Turri '76 Football, Lacrosse 2014
Ken Twiford '62 Football, Baseball 2011
Richard C. Tyrrell '63 Football, Baseball 1986
Peter W. vonHoffmann '79 Lacrosse 1984
Charles J. Wagner '76 Golf 1984
Lynne P. Walshaw '89 Basketball, Softball 2000
Jennifer A. Walz Lapioli '89 Basketball 1999
Patricia A. Way '94 Lacrosse, Field Hockey 2006
John S. Webber '52 Baseball, Basketball 1993
Karin I. Wegener Knisely '79 Field Hockey, Basketball, Lacrosse 1985
Melissa K. Wharton '98 Volleyball 2009
James L. Wherry '70 Basketball 1987
David White '83 Cross Country, Track & Field 2010
William F. "Bud" Wilkinson '36 Football, Track & Field 1992
Stephen P. Winings '74 Swimming 2008
Jill W. Wise Smith '89 Track & Field 2001
Charles R. Woollum Basketball Coach 1995
Andrew R.E. Wyant 1892 Football 1979
George B. Young '52 Football 1980
Jennifer L. Yuengling-Franquet '93 Softball 2009
Justin W. Zackey '94 Lacrosse 2005
Jennifer L. Zimmerman '00 Field Hockey 2013